Αρχική » Περιβαλλοντική » Τα βότανα στην πόλη μας

Τα βότανα στην πόλη μας

Τα αυτοφυή βότανα της περιοχής της Νάουσας είχαν την τιμητική τους στην εξόρμηση που έκανε η ομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του γυμνασίου μας στο άλσος του Αγίου Νικολάου. Πολύτιμος καθοδηγητής μας ο πολυπράγμων κ. Νίκος Κύρου που ασχολείται -μεταξύ άλλων- και με τα βότανα αρθογραφώντας σχετικά με αυτά, φωτογραφίζοντάς τα και διατηρώντας και το δικό του σχετικό ιστολόγιο (http://oikokyr.blogspot.com), απόδειξη ότι είναι ιδιαίτερος γνώστης τους.

Στη βόλτα μας, λοιπόν, ανακαλύψαμε αυτοφυή βότανα της περιοχής μας, μάθαμε να αναγνωρίζουμε ορισμένα από αυτά που μέχρι τώρα πιθανόν τα προσπερνούσαμε, πληροφορηθήκαμε ποια είναι τα στοιχεία που χρησιμοποιούμε από αυτά (φύλλα, ρίζα, άνθη, καρποί) και τις ιδιότητές τους, πότε είναι η κατάλληλη εποχή για να συλλέξουμε το καθένα από αυτά, πόσο είναι ασφαλής η χρήση τους και ότι ενδημικά βότανα θα συναντήσουμε σε πιο μεγάλα υψόμετρα στο βουνό μας, στο Βέρμιο.

Κυρίως, όμως, χάρη στην κατατοπιστικότατη ξενάγηση του κ. Κύρου αντιληφθήκαμε ότι, αν και περπατήσαμε σε μια μικρή ακτίνα, η πόλη μας είναι γεμάτη από αυτοφυή βότανα που ευδοκιμούν και σε ποσότητα και σε ποικιλία. Δικαίως, επομένως, ο Ηρόδοτος τοποθετεί τους κήπους του μυθικού βασιλιά Μίδα στη Νάουσα.

Δεν θα ήταν, λοιπόν, υπερβολή να πούμε: ΝΑΟΥΣΑ, η πόλη των βοτάνων.