Χαρούμενα Χριστούγεννα!
Χριστουγεννιάτικες στιγμές και δημιουργίες των μαθητών/τριών του νηπιαγωγείου μας!
Πολλές ευχές για χαρούμενες γιορτές με υγεία και όμορφες οικογενειακές στιγμές!
Πολλές ευχές για χαρούμενες γιορτές με υγεία και όμορφες οικογενειακές στιγμές!
Οι μαθητές/τριες μας παρακολούθησαν την παράσταση κουκλοθεάτρου “Τα Χριστούγεννα του Βασιλιά”.
Αυτά τα Χριστούγεννα, ο Βασιλιάς θέλει να επισκεφτεί το σπίτι ενός παιδιού γεμάτο καλοσύνη. Ο Πασχάληςανοίγει την πόρτα του σε όλους, ενώ η κυρία Ξινή διώχνει τους επισκέπτες της. Με τραγούδια, παιχνίδια και χαρούμενες στιγμές, ακολουθούμε την περιπέτεια του Πασχάλη για να δούμε πού θα αποφασίσει να πάει ο Βασιλιάς. Ένα έργο που διδάσκει την αξία της φιλοξενίας και της καλοσύνης στα παιδιά!
Μια δράση που διδάσκει στους μαθητές/τριες την αξία της προσφοράς και την έννοια του εθελοντισμού μέσα στο γιορτινό κλίμα των Χριστουγέννων.
Φυσικά θα αναρωτιέστε ποιος Σπύρος…Ο Σπύρος είχε φοιτήσει στο νηπιαγωγείο μας πριν κάποια χρόνια …. περάσαμε όμορφες στιγμές και μας έμαθε πολλά …. ωστόσο όλα τα παιδιά τον ήξεραν και τον αναγνώρισαν αμέσως…
Ο Σπύρος από την φετινή καμπάνια του προγράμματος “Αστέρι της Ευχής”
Ο Σπύρος συζήτησε με τα παιδιά για την ευχή του… πως εκπληρώθηκε με την βοήθεια της νεράιδας από το Make a wish.!
Αναφέρθηκε επίσης στο γεγονός ότι παρόλο που μετακινείται με αμαξίδιο και υπάρχουν δυσκολίες, η καθημερινότητα του δεν διαφέρει από αυτή των υπολοίπων παιδιών. Κι αυτό γιατί οι φίλοι του στο σχολείο, στις δραστηριότητες που πηγαίνει, τον έχουν αποδεχτεί ως ένα ισότιμο μέλος της παρέας!!!
Η παρέα του νηπιαγωγείου αγκάλιασε με την σειρά της τον Σπύρο, έπαιξε μαζί του…και μαζί μοιράστηκαν μικρές στιγμές …
Η επίσκεψη του Σπύρου ήταν ένα σπουδαίο μάθημα για όλους μας, εκπαιδευτικούς και παιδιά…έδειξε την δύναμη της συμπερίληψης, της αποδοχής του διαφορετικού αλλά τόνισε ταυτόχρονα και την αξία της προσφοράς για τα παιδιά που παλεύουν για την ζωή τους…καθώς δίνει δύναμη και ελπίδα!
Το έργο που παρουσίασε το σχολείο μας έχει τίτλο :
“Αριθμοί και Ποσότητες: Βρίσκω πόσα είναι!”
Για την προσπάθεια μας βραβευτήκαμε στην κατηγορία Βέλτιστης Μαθησιακής Εμπειρίας.
Ήταν μια όμορφη και δημιουργική μέρα για παιδιά, γονείς και εκπαιδευτικούς!