Ο Ελατούλης

Νοέ 201827

Σήμερα γίναμε μικροί Παραμυθάδες και φτιάξαμε ένα υπέροχο παραμύθι το οποίο και δραματοποιήσαμε. Αύριο θα το ζωγραφίσουμε γιατί δεν προλάβαμε. Ο τίτλος του δικού μας παραμυθιού είναι Ο Ελατούλης. Μια μικρή περίληψη του παραμυθιού  και η έκπληξη της παρουσίασης του αύριο που θα έχουν ολοκληρωθεί και οι ζωγραφιές μας.

Ο Ελατούλης, ήταν ένα μικρό έλατο που ζούσε στο μεγάλο δάσος. Στο δάσος αυτό ζούσαν πολλά ζώα, όπως τα κουνελάκια, η αρκούδα, η αλεπού, ο λύκος, πολλά πουλιά και μια σοφή κουκουβάγια.

Στο παραμύθι μας υπάρχει κι ένα μικρό κοριτσάκι που αγαπούσε τα πάντα στον κόσμο. Στην καρδιά της υπήρχε μόνο η αγάπη. και φυσικά αγαπούσε τα ζώα και τα δάση.

Κάποια Χριστούγεννα λοιπόν αποφάσισε να πάει στο δάσος….

Μα δε θα σας πούμε σήμερα όλη την ιστορία. Αύριο μαζί με τις ζωγραφιές μας θα τα μάθετε όλα.

Συγχαρητήρια παιδιά για το υπέροχο παραμύθι που όλοι μαζί δημιουργήσατε.

Κατόπιν δραματοποιήσαμε το παραμύθι

Κατασκευάσαμε τον Ελατούλη με ρολό από χαρτί , κι επιλέξαμε να το στολίσουμε με χρυσή μπογιά ή να κολλήσουμε μικρά χαρτάκια. Βαλάμε στον Ελατούλη μας ματάκια, καπέλο από καρυδότσουφλα  και πήραμε τον δικό μας Ελατούλη σπίτι μας