«Συλλογή ειδών πρώτης ανάγκης για τους σεισμόπληκτους»

Αγαπητοί γονείς

Τις τελευταίες ημέρες το νησί μας δοκιμάζεται από την έντονη σεισμική δραστηριότητα. Ένας νεκρός, τραυματίες, πολλές ζημιές σε κτίρια, ένα σχολείο σχεδόν κατεστραμμένο και πολλοί συμπολίτες μας από το γειτονικό νομό να έχουν ανάγκη τη στήριξη και τη βοήθειά μας.

Στηριζόμενοι στο αίσθημα αλληλεγγύης που μας χαρακτηρίζει, το Δ.Σ. του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Μεραμβέλλου – Οροπεδίου αποφάσισε να ζητήσει από τα σχολεία αρμοδιότητάς του να προχωρήσουν στη συλλογή ειδών πρώτης ανάγκης, για να σταλούν στους σεισμόπληκτους συμπολίτες μας.

Τα είδη πρώτης ανάγκης που μπορούμε να συλλέξουμε είναι:

ΥΓΡΑ: Νερά, Γάλα εβαπορέ, Γάλα σε σκόνη, Καφές, Χυμοί.

ΤΡΟΦΙΜΑ: Κρουασάν, Μπισκότα, Κονσέρβες, Παξιμάδια, Κράκερ, Παστέλια, Ρύζι, Μακαρόνια, Πελτές ντομάτας, Όσπρια, Λάδι, Αλάτι, Ζάχαρη.

ΕΙΔΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ: Πάνες για μωρά, Σερβιέτες, Χαρτί υγείας, Χαρτοπετσέτες, Σακούλες σκουπιδιών, Πλαστικά πιάτα, ποτήρια & σερβίτσια, Σεντόνια, Κουβέρτες, Πετσέτες, Μωρομάντηλα, Μπιμπερό, Χλωρίνη, Σαπούνι.

ΦΑΡΜΑΚΑ: Ασπιρίνες, Ντεπόν, Φάρμακα για την καρδιά, Φάρμακα για την πίεση, Ινσουλίνη, Αμμωνία, Γάζες, Hansaplast.

Η συλλογή των ειδών από το σχολείο θα γίνεται μέχρι την Τρίτη 5 Οκτωβρίου.