Εσπερίδα με θέμα : ”Ασφάλεια στο διαδίκτυο και αντιμετώπιση της ενδοοικογενειακής βίας”

434491887 1548392689226395 5578406356170376227 n
Στο Επιμελητήριο Λασιθίου πραγματοποιήθηκε η εσπερίδα για γονείς, με θέμα: Ασφάλεια στο διαδίκτυο και αντιμετώπιση της ενδοοικογενειακής βίας. Εισηγητής ήταν ο Ανθυπαστυνόμος Φραγκάκη Κωνσταντίνος. Την εσπερίδα διοργάνωσε το 1ο Νηπιαγωγείο Αγίου Νικολάου
Ο Κος Φραγκάκης με την εμπεριστατωμένη παρουσίαση του ενημέρωσε τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς που παρευρέθηκαν για

Επίσκεψη στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Νικολάου

Επίσκεψη του 1ου Nηπιαγωγείου Αγίου Νικολάου στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Νικολάου με στόχο την ομαλή μετάβαση των παιδιών στο νέο τους εκπαιδευτικό περιβάλλον Ευχαριστούμε από καρδιάς τη διευθύντρια Κα Μαρία Μουσουρακη και τις εκπαιδευτικούς της πρώτης τάξης για τη θερμή υποδοχή! Ευχαριστούμε τα παιδιά για τις υπέροχες ζωγραφιές που μας χάρισαν!

Ενδοσχολικές επιμορφώσεις

Η ενδοσχολική επιμόρφωση θεωρείται ως η κυριότερη και αποτελεσματικότερη διαδικασία μέσω της οποίας η επαγγελματική κοινότητα του σχολείου συμβάλλει στη διαρκή επαγγελματική μάθηση και ανάπτυξη των εκπαιδευτικών. Ως μορφή επιμόρφωσης η ενδοσχολική, έχει το πλεονέκτημα ότι συντελείται μέσα σε αυθεντικές καταστάσεις τάξης και σχολείου,

Ο εορτασμός της 25ης Μαρτίου

x 1odhm

25η Μαρτίου 1821.

Διπλή γιορτή!

Ημέρα εορτασμού και τιμής για την Παναγία μας και ημέρα μνήμης του μεγαλείου του λαού μας.

Η ιαχή Ελευθερία ή Θάνατος συγκλόνισε και τάραξε την Ευρώπη και το θρόνο του Σουλτάνου, αλλά και την Ιερή Συμμαχία.

Τα ιδεολογικά στοιχεία που συνέβαλαν στη συνοχή

Η Τσικνοπέμπτη στο νηπιαγωγείο μας

Η Τσικνοπέμπτη στο νηπιαγωγείο μας ήταν γεμάτη εκπλήξεις! Οι πιτζαμοήρωες χόρεψαν, διασκέδασαν, έπαιξαν ομαδικά παιχνίδια,γαϊτανάκι, έφαγαν, τραγούδησαν, και πέρασαν υπέροχα!
Ευχαριστούμε το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων για τα ατομικά γεύματα που μας πρόσφεραν!

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΥΣ 2024-2025

αρχείο λήψης

Οι εγγραφές των μαθητών για το ερχόμενο σχολικό έτος (2024 – 2025) αρχίζουν ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ από 1 έως και 20 Μαρτίου στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση :

» (συνέχεια…)

Ψηφιακή έκδοση βεβαιώσεων φοίτησης μαθητών

Ψηφιακά θα εκδίδονται στο εξής οι βεβαιώσεις φοίτησης των μαθητών, από τους γονείς/κηδεμόνες, μέσω ψηφιακής υπηρεσίας της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (ΕΨΠ- gov.gr). Διαβάστε για την απόφαση του υπουργού Παιδείας Κυριάκου Πιερρακάκη ΕΔΩ:  » (συνέχεια…)

Η επίσκεψη μας στην πυροσβεστική

417553207 1529489071116757 5755261670030695131 n
Περάσαμε μια υπέροχη μέρα στην πυροσβεστική υπηρεσία! Οι πυροσβέστες και οι εθελοντές μας υποδέχτηκαν με ενθουσιασμό και μας μίλησαν για την προστασία των δασών από τις πυρκαγιές! Οι μικροί πυροσβέστες ανέλαβαν δράση. Εξέφρασαν απορίες, έκαναν σχόλια και έσβησαν φωτιές με τη μάνικα.
Ευχαριστούμε τους πυροσβέστες και τους εθελοντές για

Η δανειστική μας βιβλιοθήκη

“Με ένα βιβλίο ταξιδεύω”είναι ο τίτλος της δανειστικής μας βιβλιοθήκης . Ευφάνταστες δημιουργίες, δραματοποίηση, κουκλοθέατρο, κατασκευές,επιτραπέζια παιχνίδια πλαισιώνουν την ανάγνωση του βιβλίου που τα παιδιά δανείζονται . Κάθε βιβλίο και μια μυστική αποστολή!Μέσα από τις δημοσιεύσεις των παιδιών στο padlet τα παιδιά και οι γονείς τους μας εκπλήσσουν ευχάριστα με τις δράσεις τους!