Οι μαθητές και οι μαθήτριες τους 1ου Γυμνασίου Πυλαίας σε συνεργασία με τις καθηγήτριες των ξένων γλωσσών του σχολείου κυρίες Φανή Βασιλικού, Δέσποινα Καραμήτσου, Αναστασία Κοκκίνη και Βασιλική Μάρκου «γιορτάζουν» την Ευρωπαϊκή Ημέρα των Γλωσσών 2021 και συμμετέχουν σε διάφορες δράσεις σεβόμενοι τα μέτρα προστασίας για τον κορονοϊό. Δείτε εδώ

Τα τμήματα των γαλλικών συζήτησαν για τη σημασία της εκμάθησης των γλωσσών, για τη σπουδαιότητα της προώθησης της πολυγλωσσίας και της διαπολιτισμικής κατανόησης, καθώς και για τις διαφορετικές χρήσεις της γλώσσας στον τομέα της επικοινωνίας, της εργασίας, του πολιτισμού. Οι μαθητές παρακολούθησαν σχετικά βίντεο που παρουσιάζουν  τη σημασία της γλώσσας στο χώρο της αγοράς και του εμπορίου, στον τουρισμό, στην ψυχαγωγία, στην κοινωνική και πολιτιστική ανάπτυξη και γενικότερα στην επικοινωνία.

Άκουσαν διάβασαν αλλά και τραγούδησαν το « σ’ αγαπώ» σε 21 διαφορετικές γλώσσες, έμαθαν πώς χαιρετάνε σε 50 διαφορετικές χώρες, παρακολούθησαν (στα γαλλικά) προγράμματα σχολείων που παρουσιάζουν τον πολιτισμό και την κουλτούρα διαφορετικών λαών. Μίλησαν επίσης για τη γλώσσα των υπολογιστών, των μαθηματικών, τη γλώσσα της μουσικής και την αργκό, αναφέρθηκαν σε γλωσσικούς κώδικες επικοινωνίας (π.χ. σήματα μορς, τη νοηματική γλώσσα και τη γραφή Braille), τη γλώσσα του σώματος αλλά και τη γλώσσα των ζώων και παρακολούθησαν σχετικά βίντεο.

Με τη βοήθεια και τη συνεργασία των καθηγητριών κυρίας Α. Κοκκίνη, Ε. Πάτκου και Ε. Καράμπελα, παρακολούθησαν διαδικτυακά σε πραγματικό χρόνο το εκπαιδευτικό πρόγραμμα τοu Μουσείου Τηλεπικοινωνιών του ΟΤΕ, ένα σχολικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα ΣΤΕΜ, με τίτλο «Μηνύματα Morse με οπτική ίνα». Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ τάξης μέσα από το περιβάλλον προσομοίωσης tinkercad δημιούργησαν μια διάταξη πομπού και δέκτη με microbit και προσομοίωσαν προγραμματίζοντας την ανταλλαγή μηνυμάτων με τον κώδικα morse. Μέσα από την παραπάνω διαδικασία γνώρισαν τις έννοιες του κώδικα και της κωδικοποίησης καθώς και της μετάδοσης της πληροφορίας χρησιμοποιώντας την αναπαράσταση των συμβόλων που χρησιμοποιεί ο κώδικας Morse, της τελείας και της παύλας.

Πατήστε πάνω στην εικόνα για να δείτε στιγμιότυπα από το εργαστήριο

Screenshot 1

Στο πλαίσιο της διαθεματικότητας επίσης και συνδυάζοντας το μάθημα της ξένης γλώσσας με το μάθημα της ιστορίας, μελέτησαν τα σύμβολα και τα (ιδεο)γράμματα των Αιγυπτίων αλλά και τα αντίστοιχα της γραμμικής Β’ και έγραψαν το «καλημέρα» και το «σ’ αγαπώ» χρησιμοποιώντας τα γράμματα αυτών των γλωσσών.

Τέλος, διαγωνίστηκαν μεταξύ τους πάνω στις γνώσεις τους στις ξένες γλώσσες μέσα από παιχνίδια και συνεργαζόμενοι σε ομάδες, αποτύπωσαν όσα έμαθαν σε ένα poster και σε ένα βιντεάκι το οποίο η  μαθήτρια της Γ΄ τάξης Πιλιτσίδη Άρτεμις έντυσε με τη γλώσσα της μουσικής, παίζοντας με το σαξόφωνό της τον ύμνο της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των αγγλικών της Γ΄ τάξης μελέτησαν το δέντρο των γλωσσών και αναζήτησαν τις ρίζες των γλωσσών της Ευρώπης και τις οικογένειες που αυτές διαμορφώνουν. Εργαζόμενοι ομαδικά ανέλαβαν ο καθένας τους ή ανά δύο τις χώρες που επέλεξαν, μελέτησαν τη γλώσσα τους, τύπωσαν τις αντίστοιχες σημαίες και δημιούργησαν το δικό τους δέντρο γλωσσών. Με τον τρόπο αυτό ενημερώθηκαν για τις διαφορετικές οικογένειες των γλωσσών της Ευρώπης, χρησιμοποίησαν τη γλώσσα της κάθε χώρας για να πουν “καλημέρα” και  “τι κάνεις”,  παρουσίασαν πληροφορίες που τους έκαναν εντύπωση για τις χώρες αυτές και αναφέρθηκαν σε σημαντικούς ανθρώπους που διακρίθηκαν για το έργο τους.

Στο μάθημα των γερμανικών με την ομαδοσυνεργατική μέθοδο προσεγγίστηκαν περαιτέρω πτυχές του θέματος των γλωσσών σε τμήματα της Γ΄ τάξης. Συγκεκριμένα, οι μαθητές και οι μαθήτριες ασχολήθηκαν με τις τεχνητές γλώσσες, όπως την Εσπεράντο, τα Klingon, τα Naʼvi, τη γλώσσα των ξωτικών του Tolkien και παρουσίασαν με φαντασία την ιστορία, τη χρήση και τα βασικά χαρακτηριστικά τους. Έτσι, αντιλήφθηκαν τη λογική που υπάρχει σε κάθε γλώσσα και το μηχανισμό που χρειάζεται για να είναι λειτουργικ, ή και εύχρηστη. Περαιτέρω θέματα που μελετήθηκαν, παρουσιάστηκαν και συζητήθηκαν περιλαμβάνουν την πολυγλωσσία και πολυγλωσσικότητα, τις μειονοτικές γλώσσες και τα γλωσσικά δικαιώματα, αλλά και τις σπάνιες γλώσσες, όπως για παράδειγμα τη γλώσσα των σφυριγμάτων. Με αυτό τον τρόπο, το εργαλείο της καθημερινής μας επικοινωνίας, η γλώσσα, έγινε αντικείμενο έρευνας και αναστοχασμού.

Δείτε εδώ ένα άλλο βίντεο της δράσης στις τάξεις για την Ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσών