Δημοσιευμένο στην κατηγορία Γενικά

Halloween 2021

Επειδή όταν μαθαίνουμε μια ξένη γλώσσα μαθαίνουμε παράλληλα να σεβόμαστε τους άλλους πολιτισμούς και να εκτιμούμε τον δικό μας, στο μάθημα των Αγγλικών ασχολούμαστε με γιορτές και έθιμα με κάθε ευκαιρία!

Στις 31 Οκτωβρίου σε πολλές Αγγλόφωνες χώρες γιορτάζεται το Halloween το οποίο μοιάζει πολύ με τις δικές μας Απόκριες. Φέτος η Δ, η Ε και η ΣΤ  είδαν βίντεο στα Αγγλικά σχετικά με τη γιορτή και τα έθιμα που περιλαμβάνει, σκάλισαν κολοκύθες, έμαθαν και χρησιμοποίησαν νέο λεξιλόγιο, έφτιαξαν αφίσες και κατασκευές.  Τέλος η Ε τάξη μίλησε για το Halloween σε όλους τους μαθητές του σχολείου και τους παρουσίασε το παιχνίδι που λέγεται ‘Apples on string’  (ένα παιχνίδι που συνηθίζουν να το παίζουν την ημέρα αυτή).

Οι κατασκευές στόλισαν όμορφα την αίθουσα των Αγγλικών και οι κολοκύθες  έδωσαν λάμψη  στις φθινοπωρινές ημέρες και πολλή χαρά στους μικρότερους μαθητές!