Colour games στην αυλή του σχολείου-Παιχνίδι και μάθηση

Η Α τάξη Δημοτικού διδάχθηκε τα χρώματα στα αγγλικά μέσα από flashcards, τραγούδια και πίνακες ζωγραφικής.

IMG 20221122 105714

Για επιπλέον εμπέδωση οι μαθητές /-ήτριες βγήκαν στην αυλή του σχολείου όπου έπαιξαν βιωματικά παιχνίδια στις τοιχογραφίες που υπάρχουν εκεί και είναι γεμάτες χρώματα. Πρώτα χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και έπαιξαν colour racing: αγωνίστηκαν σε ζευγάρια και μόλις άκουγαν ένα χρώμα από τον Teddy, τη μασκότ μας, έπρεπε να τρέξουν και να κολλήσουν την αντίστοιχη κάρτα στο μέρος της ζωγραφιάς που είχε αυτό το χρώμα. Το πιο γρήγορο παιδί έβαζε πρώτο την κάρτα στην πλευρά της ομάδας του και κέρδιζε βαθμό.

1 3 2 5  3 4

Στο τέλος όλα τα παιδιά έπαιξαν Teddy’s favourite colour, κάτι σαν το χρώμα της μάγισσας, όπου ο Teddy τους έλεγε ποιο είναι το αγαπημένο του χρώμα και αυτά έπρεπε να ακουμπήσουν το αντίστοιχο χρωματισμένο σημείο στον τοίχο.
Χρώματα, γέλια και παιδικές φωνές έγιναν ένα κι έδωσαν άλλη πνοή στις ζωγραφιές που στολίζουν το σχολείο μας.
Η δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης “Δημιουργώ, παίζω και μαθαίνω στην αυλή του σχολείου μου” από την εκπαιδευτικό ΠΕ06 Νικοπούλου Μαρία.