Ημέρα ασφαλούς διαδικτύου- 9 Φεβρουαρίου

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ1 τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν σε απευθείας μετάδοση μέσω της πλατφόρμας webex, εκδήλωση για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου με τίτλο “Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2021 – Μια μεγάλη γιορτή” με κεντρικό μήνυμα: “Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο”.Η εκδήλωση συνδιοργανώθηκε από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ και το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου προσφέρει την ευκαιρία να αναδείξουμε τις θετικές χρήσεις της τεχνολογίας και να διερευνήσουμε τον ρόλο που όλοι διαδραματίζουμε συμβάλλοντας στη δημιουργία μιας καλύτερης και ασφαλέστερης διαδικτυακής κοινότητας. Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου αποσκοπεί όχι μόνο στο να δημιουργήσει ένα ασφαλέστερο διαδίκτυο, αλλά και ένα καλύτερο διαδίκτυο, όπου όλοι έχουν την δυνατότητα να χρησιμοποιούν την τεχνολογία δημιουργικά υπεύθυνα, με σεβασμό, με κριτική σκέψη.

Η ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο αποτέλεσε αντικείμενο προβληματισμού και συζήτησης για τους μαθητές και τις μαθήτριες όλων των τάξεων.