26 Σεπτεμβρίου-Πανευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Στις 6 Δεκεμβρίου 2001 καθιερώθηκε η 26η Σεπτεμβρίου ως Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών από το Συμβούλιο της Ευρώπης. Την ημέρα αυτή γίνεται μια πανευρωπαϊκή εκστρατεία για την προώθηση της εκμάθησης γλωσσών στο πλαίσιο της ευρύτερης προσπάθειας της Ευρωπαικής Ένωσης και του Συμβουλίου της Ευρώπης για την προώθηση της πολυγλωσσίας στην Ευρώπη.

Οι γενικοί στόχοι της ημέρας είναι:

να ευαισθητοποιήσει το κοινό για τη σημασία της εκμάθησης γλωσσών και της διαφοροποίησης των γλωσσών που μαθαίνονται με σκοπό την αύξηση της πολυγλωσσίας και της διαπολιτισμικής κατανόησης·

να προωθήσει την πλούσια γλωσσική και πολιτιστική ποικιλία της Ευρώπης

να ενθαρρύνει τη δια βίου εκμάθηση γλωσσών μέσα και έξω από το σχολείο.

Με την ευκαιρία της ημέρας πραγματοποιήσαμε στο σχολείο μας  διάφορες δράσεις :  Αρχικά, μετά την καθιερωμένη μας προσευχή, μαθητές μας τραγούδησαν στη μητρική τους γλώσσα δίνοντας μια άλλη νότα στην πρωινή μας σύναξη. Στη συνέχεια, στην αίθουσα εκδηλώσεων οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε1 και Ε2 τάξεων του σχολείου μας τραγούδησαν το τραγούδι “Frere Jacques”  σε τέσσερις γλώσσες.

Τέλος, μιας και η επόμενη μέρα ήταν η σχολική ημέρα Αθλητισμού πραγματοποιήσαμε μια συνδυαστική δράση και τρέξαμε  για τις αξίες του Νοιάζομαι και Δρω σε όλες τις γλώσσες!

Οι  μαθητές και οι μαθήτριες των Ε1 και Ε2 τάξεων του σχολείου μας πήραν μέρος σε μία σκυταλοδρομία με στόχο όχι τον τερματισμό αλλά την διάδοση των αξιών που γνώρισαν και εφαρμόζουν μέσα από το πρόγραμμα του “Νοιάζομαι και Δρω” που “τρέχει” για τρίτη χρονιά στο σχολείο μας! Έννοιες όπως η αλληλεγγύη, ο εθελοντισμός, ο ενεργός πολίτης, η προστασία του περιβάλλοντος κ. α αποδόθηκαν με την συνεργασία των ξενόγλωσσων δασκάλων και στις άλλες 3 γλώσσες με τις οποίες έρχονται σε επαφή τα παιδιά μέσα από το σχολείο και έγιναν η “σκυτάλη” που έβαλε φτερά στα πόδια των παιδιών και ελπίζουμε και στην ψυχή τους!

Συντελεστές δράσεων: Νικοπούλου Μαρία ΠΕ06 (Συντονίστρια)

Δοξοπούλου ΕλισάβετΠΕ07

Θεοδωρίδου Ευσταθία ΠΕ05

Ρουβολή Αναστασία ΠΕ91

Συγχαρητήρια στους συντελεστές των δράσεων και στους μαθητές και τις μαθήτριες που έλαβαν μέρος.