Επίσκεψη στο Πάρκο Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης

Οι μαθητές των Δ1, Δ2 τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν σήμερα το Πάρκο Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης στον Λαγκαδά. Ο κάθε μαθητής έφερε 50 μπουκάλια.

.

Παρακολούθησαν βίντεο και ενημερώθηκαν για την ανταποδοτική ανακύκλωση και τα οφέλη της.

Συζήτησαν και έπαιξαν διαδραστικά παιχνίδια. Παρακολούθησαν τη διαδικασία τοποθέτησης και καταμέτρησης των μπουκαλιών

Ενημερώθηκαν, επίσης, για την παραγωγή λαδιού από σουσάμι.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Αγγίδου Χρυσή, Μαλιούφας Γεώργιος

Μηνύματα αγάπης στη σχολική κοινότητα

Οι μαθητές/ήτριες της Γ΄τάξης νοιάζονται και δρουν για τα πρωτάκια. Τους χάρισαν χαρταετούς με μηνύματα αγάπης και δήλωσαν ότι θα τους συμπαραστέκονται.

We care for you!

We are here for you!

We love you!

We give you a hug!

Τρυφερές χειρονομίες, όμορφα χαμόγελα, πράξεις αγάπης!

Υπεύθυνη δράσης: Νικοπούλου Μαρία

Δράση ενημέρωσης-ευαισθητοποίησης για τα δικαιώματα του παιδιού

Την Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου το Ωδείο Βορείου Ελλάδας επισκέφτηκε τα τμήματα της Δ΄ τάξης του σχολείου και παρουσίασε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Ο δικαιωματούλης και το μαγικό φίλτρο της αγάπης”, ένα μουσικό παραμύθι με μελωποιημένα τραγούδια βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο της Στέλλας Μαβίδου και της Μαρίας Θεοχάρη. Με ευχάριστο και διασκεδαστικό τρόπο οι μαθητές ενημερώθηκαν για τα βασικά δικαιώματά τους. Οι μαθητές έπαιξαν, γέλασαν, χόρεψαν μα πάνω απ΄όλα συνειδητοποίησαν πόσο σημαντικό είναι να γνωρίζουν τα δικαιώματά τους και να τα υπερασπίζονται.