Η δραματοποίηση στο Νηπιαγωγείο

Με τον όρο δραματοποίηση εννοούμε τη διαδικασία κατά την οποία οι μαθητές “ζωντανεύουν” με κίνηση και διαλόγους μια ιστορία, είτε αυτοσχέδια, είτε μύθους ή παραμύθια , είτε ένα τραγούδι ή ποίημα. Γίνονται  μικροί ηθοποιοί, αφού πρώτα έχουν επιμεληθεί τα κουστούμια τους και το σκηνικό της ιστορίας. Η δραματοποίηση είναι ο πιο εύκολος και διασκεδαστικός τρόπος για να καταλάβει το παιδί μια ιστορία και βιώνοντάς την να μάθει μέσα από αυτήν. Συνάμα προάγεται η συνεργασία, η ομαδικότητα, η αυτοέκφραση, η έκφραση συναισθημάτων και η έκθεση του εαυτού μας στο κοινό των συμμαθητών.

Στην τάξη μας ξεκίνησε εχθές και θα συνεχίζεται κάθε Παρασκευή η γνωριμία με μύθους του μεγάλου μας παραμυθά Αίσωπου, είτε ως βίντεο, είτε από βιβλίo, είτε από ακρόαση μέσω cd. Ο πρώτος μύθος ήταν “ο Ήλιος και ο Βοριάς”. Οι μαθητές είδαν τον μύθο σε βίντεο και αφού ακολούθησε η ανάλυση του μύθου, τον δραματοποιήσαμε. Χωρίστηκαν σε ομάδες και σε κάθε ομάδα οι μαθητές μοίρασαν τους ρόλους τους και ντύθηκαν με τα αξεσουάρ από τη “γωνιά των μεταμφιέσεων”. Στη συνέχεια η εκπαιδευτικός αφηγούταν από την αρχή τον μύθο και οι μαθητές με κινήσεις και διαλόγους ζωντάνευαν σκηνές από τον μύθο. Νομίζω άρεσε σε όλους και αυτή ήταν μόνο η αρχή…

Μια τέτοια δραστηριότητα είναι διασκεδαστική και δημιουργική και ενδείκνυται και για το σπίτι. Θα μπορούσατε σε ένα καλάθι ή κουτί να έχετε αποκριάτικες στολές, αξεσουάρ αποκριάτικα, παλιά υφάσματα, ρούχα δικά σας που δεν χρησιμοποιείτε, καπέλα, στέκες, τσαντάκια, φουλάρια, σκουφιά  κλπ. Έτοιμη η “γωνιά μεταμφιέσεων”. Αφού διαβάσετε ή δείτε μια ιστορία ή μύθο ή παραμύθι δώστε στο παιδί σας το κίνητρο με μια απλή ερώτηση…  “Θες να παίξουμε την ιστορία αυτή και μεις;”   Εάν πει ναι…η περιπέτεια και η διασκέδαση ξεκινά! Και γιατί όχι να μην το ετοιμάσετε για να το παρουσιάσετε στο μπαμπά ή στη γιαγιά ή στα ξαδέρφια. Αφήστε ελεύθερο τον εαυτό σας αγαπητοί γονείς και θα γίνετε και σεις παιδιά με τα παιδιά σας περνώντας μαζί τους πολύτιμο δημιουργικό χρόνο!