Συμμετοχή σε πρόγραμμα Etwinning

Την περίοδο του Δεκεμβρίου η τάξη μας συμμετείχε σε πρόγραμμα ανταλλαγής ευχετήριων χριστουγεννιάτικων καρτών μέσω της πλατφόρμας Etwinning.  Το πρόγραμμα είχε τίτλο Christmas Cards Exchange και σε αυτό συμμετείχαν χώρες από την Ελλάδα και το Εξωτερικό. Συγκεκριμένα τα συνεργαζόμενα σχολεία που συμμετείχαν στο πρόγραμμα προέρχονται από την Γαλλία (1), την Ελλάδα (5), την Ισπανία (1), την Ολλανδία (1), την Πολωνία (5), την Ρουμανία(2), την Σλοβενία (1) και την Τουρκία (1).

Στο έργο Christmas Cards Exchange τα συνεργαζόμενα σχολεία έπρεπε να δημιουργήσουν χριστουγεννιάτικες κάρτες με διάφορα υλικά και να τις διαμοιραστούν διαδικτυακά. Οι μαθητές/τριες θα έπρεπε να γράψουν ευχές στην γλώσσα προέλευσής του και ταυτόχρονα οι εκπαιδευτικοί να γράψουν τις ίδιες ευχές στην αγγλική, η οποία είναι η γλώσσα επικοινωνίας. Οι κάρτες θα έπρεπε να συνοδεύονται με σύντομη περιγραφή του χριστουγεννιάτικου συμβόλου το οποίο απεικόνιζαν. Οι εκπαιδευτικοί θα έπρεπε να σκανάρουν τις κάρτες και να τις αναρτήσουν στν φάκελο του σχολείου τους στον κοινό τοίχο του έργου Έτσι όλοι οι συμμετέχοντες θα μπορούν να δουν τις κάρτες και να διαβάσουν τις ευχές και τα συνοδευόμενα κείμενα.

Επιστρέφοντας στο σχολείο θα έχουμε την δυνατότητα να δούμε τις κάρτες των άλλων παιδιών, να βρούμε τις χώρες προέλευσής τους στον χάρτη, να εκτυπώσουμε κάποιες από αυτές, να διαβάσουμε τις ευχές, να παρατηρήσουμε την γραφή.

Τα έργα που υλοποιούνται μέσω της εκπαιδευτικής πλατφόρμας Etwinning δίνουν την δυνατότητα σε σχολεία της Ελλάδας και της Ευρώπης να συνεργαστούν σε κοινά έργα ποικίλης θεματολογίας. Αποτελούν μια πολύ καλή ευκαιρία στην οποία οι εμπλεκόμενοι να αντιληφθούν την θέση τους ως πολίτες του κόσμου, να γίνουν δεκτικοί στην διαφορετικότητα, να γνωρίσουν άλλους πολιτισμούς και να εντοπίσουν τις ομοιότητες και τις διαφορές με τον δικό τους.

Αναμένεται στην συνέχεια να εργαστούμε και σε άλλα έργα σχετικά με τις θεματικές τις οποίες θα διαπραγματευτούμε.

Στον σύνδεσμο που ακολουθεί μπορείτε να δείτε κάποιο φωτογραφικό υλικό σχετικό

XMAS CARDS EXCHANGE