Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού

ΕΠΑΙΝΟ_page-0001

#CodeWeek  ,    9-24 Οκτωβρίου 2021

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο. Σε αυτή τη δράση συμμετείχε το νηπιαγωγείο μας από τις 4 έως τις 14 Οκτωβρίου 2021. Οι μαθητές μας ασχολήθηκαν με δύο κώδικες έναν στην πρωινή και έναν στη μεσημεριανή ζώνη.

Ο βασικός γραμματισμός όλων σε μια ψηφιακή εποχή πρέπει να περιλαμβάνει την κατανόηση του προγραμματισμού και την ανάπτυξη καίριων ικανοτήτων που σχετίζονται με την υπολογιστική σκέψη, όπως είναι η επίλυση προβλημάτων, η συνεργασία και οι δεξιότητες ανάλυσης.

Η εκμάθηση της συγγραφής κώδικα μπορεί να δώσει ώθηση στους μαθητές ώστε να βρεθούν στο προσκήνιο μιας κοινωνίας ψηφιακών ικανοτήτων, να κατανοήσουν καλύτερα τον κόσμο που τους περιβάλλει και να έχουν περισσότερες ευκαιρίες επιτυχίας στην προσωπική και επαγγελματική ζωή τους.

Κάποιες από τις στιγμές μας στην τάξη ….

Και ολοκληρώνοντας επιτυχώς τους πρώτους κώδικες οι μαθητές μας έλαβαν έπαινο συμμετοχής…

Αγαπήσαμε τους κώδικες και θα ακολουθήσουν κι άλλοι πολλοί !!!!