Η δεξιότητα χρήσης ψαλιδιού

Η εκμάθηση κοψίματος με ψαλίδι ως δεξιότητα είναι πολύ σημαντική, αλλά και πολύ δύσκολη στο να κατακτηθεί. Η προσχολική ηλικία είναι μια ηλικία σταθμός για την κατάκτηση αυτή. Το να κόβει το παιδί με ψαλίδι είναι μια προγραφική δεξιότητα, μιας και το παιδί χρησιμοποιεί τα τρία δάχτυλα που χρησιμοποιεί κατά τη γραφή, ακολουθεί γραμμές και μαθαίνει να κινείται μέσα σε πλαίσια. Το ψαλίδι βοηθά το παιδί να ενδυναμώσει και να συνδυάσει τους μύες των δαχτύλων που εμπλέκονται στη διαδικασία της γραφής.

Το κόψιμο με το ψαλίδι είναι μια λεπτή κινητικότητα, και γι’ αυτό καλό είναι πριν ξεκινήσει η συγκεκριμένη εκμάθηση το παιδί να έχει εξασκηθεί και σε άλλες ασκήσεις λεπτής κινητικότητας, όπως να παίζει με δαχτυλόκουκλες για να μάθει να κουνάει το κάθε δάχτυλο του χεριού ξεχωριστά και προς διαφορετικές κατευθύνσεις, να βάζει μανταλάκια , να παίζει πλαστελίνη, να ανοίγει φερμουάρ και κουμπιά κλπ. Κάτι ακόμα που θα πρέπει να προσέξουμε πριν ξεκινήσουμε την συγκεκριμένη δεξιότητα είναι να επιλέξουμε τα κατάλληλο ψαλίδι, να ναι ψαλίδι παιδικό για χειροτεχνίες και αν το παιδί είναι αριστερόχειρας θα πρέπει να επιλέξουμε ένα ψαλίδι για αριστερόχειρες.

Η δεξιότητα κοψίματος με ψαλίδι κατακτάται σε δύο επίπεδα:

1) Το παιδί μαθαίνει να κρατά σωστά το ψαλίδι. Το παιδί μαθαίνει να κρατά το ψαλίδι με το σωστό τρόπο: τον αντίχειρα μέσα στη μια τρύπα και το μεσαίο δάχτυλο και το δείκτη στην άλλη τρύπα.

2) Το παιδί μαθαίνει να κόβει με ψαλίδι. Αρχικά το παιδί μαθαίνει να κόβει λωρίδες από χαρτί που τις κόβει κομματάκια. Συνεχίζουμε με γραμμές πάνω σε χαρτί που χρειάζονται ένα ή δύο κοψίματα. Σταδιακά αυξάνουμε το μήκος των γραμμών μέχρι να καταφέρει το παιδί να κόβει ένα κομμάτι χαρτί στη μέση. Συνεχίζουμε με ευθείες γραμμές, με γραμμές ζικ-ζακ, και τέλος με καμπύλες. Έπειτα, το παιδί προχωρά στο κόψιμο απλών σχεδίων με ευθείς γραμμές, όπως τρίγωνα και τετράγωνα. Μόλις εξοικειωθεί, μαθαίνει να κόβει σχέδια με καμπύλες και κύκλους.

Στο νηπιαγωγείο το παιδί σας θα έχει πολλές ευκαιρίες να χρησιμοποιήσει το ψαλίδι. Ωστόσο , ένα «μαγικό κουτί» στο σπίτι πάντα βοηθά!!! Και τι είναι αυτό; Ένα κουτί μέσα στο οποίο θα έχετε ένα ψαλιδάκι, κόλλα, μαρκαδόρους και μολύβια, χαρτιά χρωματιστά και λευκά ή φυλλάδια διαφημιστικά. Αφήστε λοιπόν το παιδί στον προκαθορισμένο από εσάς χώρο να απασχοληθεί δημιουργικά, να σχεδιάσει, να κόψει, να κολλήσει. Κι αν έχετε μικρότερα παιδιά στο σπίτι, μπορείτε να καθιερώσετε κάποια στιγμή της ημέρας ή του Σαββατοκύριακου σας που να μένετε μόνοι εσείς και το μεγαλύτερο παιδί σας, ώστε να επιτρέπεται η χρήση του «μαγικού κουτιού» έχοντας ταυτόχρονα ενεργό συμμετοχή και σεις. Με τον τρόπο αυτό το επιβλέπετε αφενός, αλλά έχετε και ποιοτικό χρόνο με το παιδί σας αφετέρου.

Κ.Μ.