Παρακολούθηση Παράστασης Κουκλοθεάτρου

Η πρώτη παράσταση κουκλοθεάτρου στο νηπιαγωγείο μας μετά από περίπου 2 χρόνια είναι γεγονός. Σήμερα η κ. Αν. Ξηρομερίτου από το Κουκλοθέατρο Λαμίας μας παρουσίασε την παράσταση κουκλοθεάτρου με τίτλο: Ντούτσε Ντούτσε θέλουμε Ειρήνη.  Η παράσταση αποτέλεσε μία πολύ καλή αφόρμηση για την έναρξη της θεματικής 28η Οκτωβρίου!

Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με την τέχνη του κουκλοθεάτρου, να χορέψουν και να τραγουδήσουν κατά την διάρκεια της παράστασης.

Στο τέλος η κ Ξηρομερίτου μας παρουσίασε τις κούκλες (μαρότες) που χρησιμοποίησε στην παράσταση. Επίσης μας έδειξε τις κούκλες μάπετ και μας έδωσε ιδέες για να δημιουργήσουμε τις δικές μας κούκλες μάπετ χρησιμοποιώντας παλιές κάλτσες!

Έναρξη μαθήματος Αγγλικών στο Νηπιαγωγείο

Την Τρίτη 19.10 πραγματοποιήθηκε το πρώτο μάθημα Αγγλικών στο νηπιαγωγείο μας με την καθηγήτρια αγγλικών κ. Μάρκελλου Ηλιάνα. Η κ. Ηλιάνα έφερε στην τάξη την μασκότ από την Αυστραλία. Έτσι δόθηκε η ευκαιρία να αναζητήσουμε στην υδρόγειο σφαίρα και στον παγκόσμιο χάρτη που βρίσκεται η πατρίδα της κούκλας. Στην συνέχεια παίξαμε παιχνίδια γνωριμίας της κούκλας με τους/τις μαθητές/τριες, παιχνίδια με τα ονόματά μας, ακούσαμε τραγούδια και όλα αυτά στα Αγγλικά!!!

Ψυχοκινητικά παιχνίδια στον αύλειο χώρο

Το Ολοήμερο Τμήμα εκμεταλλευόμενο την καλοκαιρία διοργάνωσε την Τρίτη 19.10.2021 το μεσημέρι στον αύλειο χώρο του Νηπιαγωγείου ψυχοκινητικό παιχνίδι. Οι μαθητές/τριες συμμετείχαν με μεγάλη χαρά στο παιχνίδι!!!

Ευχαριστήρια Επιστολή

Ευχαριστούμε τους εργαζόμενους στην εταιρεία Nike και συγκεκριμένα την ομάδα της κ. Μονάντερα Σοφίας και την ίδια προσωπικά (μητέρα μαθητή του σχολείου μας) για την εθελοντική δράση που υλοποίησαν σήμερα το πρωί με τον καθαρισμό του χώρου έξω από το προαύλιο του σχολείου.

Ευχαριστούμε πολύ για την πρωτοβουλία αυτή!