Απονομή ευρωπαϊκής ετικέτας ποιότητας

logoΤην ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας πήρε στις 22-11-2016 το eTwinning πρόγραμμα του 1ου Δημοτικού Σχολείου με τίτλο «Global Citizenship steps in Europe».

Η Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας απονέμεται από την Κεντρική Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Στήριξης στις Βρυξέλες, και αποτελεί την αναγνώριση των εκπαιδευτικών και των σχολείων για το υψηλό επίπεδο των eTwinning δραστηριοτήτων τους.

Το πρόγραμμα, υλοποιήθηκε τα σχολικά έτη 2014-16, σε συνεργασία με σχολεία από τη Γερμανία, Ιρλανδία, Ισπανία, Πορτογαλία, Σουηδία και Σλοβενία. Συμμετείχαν σε αυτό όλες οι τάξεις και οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου οι οποίοι ασχολήθηκαν με διάφορους τομείς της ιδιότητας του πολίτη, όπως περιβάλλον (κλιματική αλλαγή, αειφορία, σχολικός κήπος, ανακύκλωση), δημοκρατία και ενεργός συμμετοχή, μετανάστευση και πρόσφυγες, κ.α.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές-τριες και τους εκπαιδευτικούς που ασχολήθηκαν τα τελευταία δύο χρόνια με το θέμα αυτό.

Μπορείτε να δείτε τις εργασίες που ανεβάσαμε στο twinspace του έργο εδώ

European Label

17 Νοέμβρη

Στις 17 του Νοέμβρη το σχολείο,θέλοντας να τιμήσει την επέτειο του Πολυτεχνείου,διοργανώνει εκδήλωση στις 09:00 η ώρα,στη <<μεγάλη>> αίθουσα,όπως συνηθίσαμε να τη λέμε(γίνεται <<μεγάλη>> κάθε φορά που τα παιδιά μας μεγαλουργούν εκεί).

Το ολοήμερο,καθώς και η πρωινή υποδοχή δε θα λειτουργήσουν.

Χρυσό μετάλλιο στο σχολείο!!!

Η Δ1 τάξη,εν μέσω συζητήσεων περί Ολυμπιακών Αγώνων και Ιδεωδών,σκέφτηκε να καλέσει τη χρυσή ολυμπιονίκη της Βαρκελώνης κ.Βούλα Πατουλίδου στο σχολείο.Εκείνη ανταποκρίθηκε άμεσα και με προθυμία γνώρισε τους μαθητές μας και απάντησε στις ερωτήσεις τους.Εκείνοι έμειναν κατενθουσιασμένοι και υποΠατουλίδου στο Δ1σχεθήκαμε να ξαναβρεθούμε σύντομα…

ΑΓΙΑΣΜΟΣ

Σας ενημερώνουμε ότι ο Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα, 12-09-2016, στις 9.30 π.μ. Αμέσως μετά θα διανεμηθούν τα βιβλία στους μαθητές.

Καλή μας σχολική χρονιά!!

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί απουσιάζουν σε διακοπές.

Ραντεβού το Σεπτέμβρη. Καλό καλοκαίρι!

summer-activities

Ενημερωτικό Δελτίο Erasmus

Newsletter No 4Κυκλοφόρησε το Ενημερωτικό Δελτίο Νο4 στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+.

Το τεύχος αυτό είναι αφιερωμένο στη Κλιματική Αλλαγή και περιλαμβάνει 1 σελίδα για κάθε χώρα.

Διαβάστε το ενημερωτικό Δελτίο στον παρακάτω σύνδεσμο Newsletter Climate Change

Ο σχολικό μας κήπος

Εικόνα17Η Α1 τάξη ασχολήθηκε με τον σχολικό κήπο φυτεύοντας αρωματικά και καλλωπιστικά φυτά. Η ενασχόληση των μαθητών με το σχολικό κήπο, τους έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσουν διαφορετικά είδη  φυτών, τα στάδια φύτευσης και ανάπτυξης και τους παράγοντες από τους οποίους εξαρτάται η ανάπτυξή τους.

Στα παρτέρια φυτεύτηκαν δύο είδη αρωματικών φυτών λεβάντες και  δεντρολίβανα. Τα παιδιά έμαθαν  για τις ευεργετικές ιδιότητες των αρωματικών φυτών και την χρήση  τους, τόσο για φαρμακευτικούς σκοπούς όσο και την καθημερινή τους χρήση  στο μαγείρεμα.

Επίσης σε διάφορα σημεία της αυλής τοποθετήθηκαν παλιά λάστιχα αυτοκινήτων, στα οποία φυτεύτηκαν καλλωπιστικά φυτά για να ομορφύνει ο χώρος μας.

Τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες, κουβάλησαν μόνα τους το  χώμα, φύτεψαν τα λουλούδια και ανέλαβαν την περιποίηση και το καθημερινό τους πότισμα.

Εικόνα10Εικόνα21Εικόνα3 Εικόνα4Εικόνα15  Εικόνα22

Διακρίσεις στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής «Αριστοτέλης 2016″

fys2[1]Σημαντικές διακρίσεις πέτυχαν οι μαθητές του Σχολείου μας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής «Αριστοτέλης 2016″, που διοργάνωσε το Τμήμα Φυσικής και το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών ΠΤΔΕ του Πανεπιστημίου Αθηνών, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, στις 16/04/2016.

Συγκεκριμένα 3ο Βραβείο Αριστείας έλαβαν οι μαθητές της Ε΄2 τάξης Κωτσαλίδου Χριστίνα και Καλπακίδης Ηλίας και της Στ΄2 τάξης Μπάτζος Νικόλαος.

Συγχαίρουμε τους παραπάνω μαθητές/τριες για την υψηλή επίδοσή τους στο Διαγωνισμό και τους ευχόμαστε καλή πρόοδο και κάθε επιτυχία στις σπουδές τους.

Ακόμα συγχαίρουμε όλους τους μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης που συμμετείχαν στην α” φάση του διαγωνισμού που διεξήχθη στο Σχολείο και αυτούς που πρωτεύσανε και πήραν μέρος στη β΄ φάσης. Συγχαίρουμε επίσης και ευχαριστούμε τους εκπαιδευτικούς της Ε΄ και Στ΄ τάξης που τους προετοίμασαν και είχαν την ευθύνη της διοργάνωσης της α΄ φάσης.

Θεωρούμε σημαντική τη συμμετοχή των μαθητών μας σε παρόμοιους Διαγωνισμούς καθώς τους βοηθάει να εξοικειωθούν με συνθετικές ερωτήσεις αυξημένης κατά κανόνα δυσκολίας, να αποκτήσουν γνώση του φυσικού κόσμου, ορθολογική σκέψη, κριτική ικανότητα και  να αναπτύξουν ευγενή άμιλλα μεταξύ τους.

Εργαστήριο Φυσικών

Πρόσκληση Στ΄τάξης

noname - Πρ

Θεατρική παράσταση Στ΄τάξης

Την Τετάρτη 15 Ιουνίου στις 19.30, οι μαθητές της Στ΄ τάξης θα παρουσιάσουν στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου, τη θεατρική παράσταση «30 χρόνια μετά…»

Θα ακουλουθήσει η τελετή αποφοίτησης στην αυλή του Σχολείου.

Afisa St