Κορωνοϊός: Επιστροφή στα θρανία αύριο με self test ακόμη και έξω από τα σχολεία

Ακόμα και σελφ τεστ έξω από τα σχολεία, για όσους δεν μπόρεσαν να τα προμηθευτούν από τα φαρμακεία, προβλέπει το σχέδιο έκτακτης ανάγκης των υπουργείων Παιδείας και Υγείας για την ομαλή επιστροφή των μαθητών το πρωί της Δευτέρας στις σχολικές τάξεις.

Όπως λέει στο protothema.gr ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Παιδείας Αλέξανδρος Κοπτσής «δόθηκε εντολή οι Διευθυντές των σχολείων να βρίσκονται στα σχολικά κτίρια από τις 7.00 το πρωί προκειμένου να πάνε οι γονείς με μάσκες και να παίρνουν τα σελφ τεστ». Στη συνέχεια «θα το κάνουν στα παιδιά τους με δική τους ευθύνη είτε επιστρέφοντας στο σπίτι τους είτε εκτός σχολικού χώρου» καθώς όπως διευκρίνισε ο κ. Κοπτσής «κανένας μαθητής δεν θα μπαίνει στο σχολείο χωρίς αρνητικό σελφ τεστ». «Αν ο γονέας επιστρέψει στο σπίτι του, θα το δηλώσει ο ίδιος στην πλατφόρμα, αλλιώς αν γίνει έξω από το σχολείο θα το δηλώσει το αποτέλεσμα ο Διευθυντής του σχολείου» είπε ο γενικός γραμματέας, ο οποίος εκτίμησε ότι μικρός αριθμός μαθητών δεν έχει πάρει σελφ τεστ.