Κατασκευάζοντας μια camera obscura στα Εικαστικά

Μέρος του αφιερώματος της σχολικής χρονιάς 2014-25 στο Διεθνές έτος φωτός ήταν και η κατασκευή μιας απλής camera obscura με ομάδα μαθητών της Γ Τάξης.

Για την κατασκευή μας χρησιμοποιήσαμε,

1. Ένα παλιό επιδιασκόπιο (Overhead Projector). (χωρίς να το καταστρέψουμε)
  2. Ένα χάρτινο κουτί συσκευασίας σε διαστάσεις ανάλογες με το επιδιασκόπιο
  3. Ένα κομμάτι ύφασμα
  4. ένα χαρτοκόπτη
  5. Ταινία συσκευασίας και συρραπτικό

(οδηγίες για την κατασκευή μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα μου εδώ)

Βασικός στόχος της κατασκευής ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές έναν από τους τρόπους που χρησιμοποιήθηκε για την παρατήρηση του φωτός, της προοπτικής και για την σχεδίαση πορτρέτων και τοπίων εκ του φυσικού. Η όλη κατασκευή, ο τρόπος που λειτουργεί και τα αποτέλεσμα εντυπωσίασαν όλους τους μαθητές που περίμεναν υπομονετικά στη σειρά τους να παρατηρήσουν το φαινόμενο. Η κατασκευή εκτέθηκε στο κοινό στη διάρκεια της Επιμορφωτικής ΔιημερίδαςΦως … περισσότερο φως“.

(περισσότερα για την camera obscura θα βρείτε στην ιστοσελίδα μου και στην παρουσίαση εδώ)

δείτε κάποια στιγμιότυπα από τη διαδικασίακατασκευή cameraobscuraκατασκευήπαρατήρηση cameraobscura

παρατηρώντας cameraobscuraείδωλο στην cameraobscura
μέσω κατασκευάζοντας μια camera obscura » Εικαστικά στο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων.

Γιάννης Ζωγάκης
καθηγητής Εικαστικών