Διαθεματικό πρόγραμμα «Πάσχα»/«Pâques» στα μαθήματα των Θρησκευτικών και Γαλλικών

Τον Μάρτιο του 2018, κατά την διάρκεια των  μαθημάτων Θρησκευτικών και Γαλλικών, οι μαθητές της Α΄τάξης του τμήματος Α2,  υλοποίησαν διαθεματικό πρόγραμμα με τίτλο: «Πάσχα»/«Pâques ».

Συγκεκριμένα, στο μάθημα των Θρησκευτικών, οι μαθητές διάβασαν τα βιβλικά κείμενα που περιγράφουν  τα γεγονότα των Παθών του Χριστού και ενημερώθηκαν για το συμβολισμό τους στις εικόνες της βυζαντινής αγιογραφίας και της δυτικής θρησκευτικής τέχνης.

Στο μάθημα των Γαλλικών, οι μαθητές μετέφρασαν τραγούδια που αφορούσαν το Πάσχα από την Ελληνική στα Γαλλικά και το αντίστροφο, συγκέντρωσαν επίσης πληροφορίες για τα έθιμα του Πάσχα στην Γαλλία και στην Ελλάδα.

Οι μαθητές εργάστηκαν με ενθουσιασμό και δημιούργησαν μια συνεργατική παρουσίαση στο GDrive ως τελικό προϊόν.

Την επιμέλεια του προγράμματος είχαν οι καθηγήτριες κκ. Τσιώρη Παρασκευή και Χαρτζάβαλου Ελένη.

Στον ακόλουθο ηλεκτρονικό τοίχο Padlet, μπορείτε να δείτε την παρουσίαση που δημιούργησαν οι μαθητές σε μορφή ψηφιακού βιβλίου (ebook) καθώς και την πορεία της διδασκαλίας στα μαθήματα των Θρησκευτικών και Γαλλικών.