Δημιουργία αφίσας στο μάθημα των Γαλλικών

Στις 27 Απριλίου 2017, στο μάθημα των Γαλλικών και στο πλαίσιο του διδακτικού σεναρίου με τίτλο “Parlons des projets”/Tâche finale, οι μαθητές της τάξης των Γαλλικών των τμημάτων Γ1 και Γ4 δημιούργησαν διαφημιστικές αφίσες προκειμένου να παρουσιάσουν στους Γάλλους συνεργάτες τους του προγράμματος eTwinning δραστηριότητες, αξιοθέατα και φαγητά της περιοχής μας. Οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες των δύο ή τριών ατόμων δούλεψαν στο εργαστήριο πληροφορικής, πλοηγήθηκαν στο διαδίκτυο για να επιλέξουν τις κατάλληλες εικόνες για τη δραστηριότητα, αξιοποίησαν τις γνώσεις τους στα Γαλλικά (παραγωγή γραπτού λόγου) και δημιούργησαν την αφίσα τους χρησιμοποιώντας την εφαρμογή google παρουσιάσεις στη συνεργατική πλατφόρμα του GDrive. Στη συνέχεια παρουσίασαν τις δημιουργίες τους στην ολομέλεια της τάξης.

Οι δημιουργίες των μαθητών του Γ1 βρίσκονται εδώ

Οι δημιουργίες των μαθητών του Γ4 βρίσκονται εδώ