Σπούδασα στο Μαθηματικό τμήμα της σχολής των Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών.
Παρακολούθησα το πρόγραμμα εκπαίδευσης επιμορφωτών, στο 6ο ΠΑΚΕ Αττικής και Στερεάς Ελλάδας (Αθήνα 2007-2008) «Επιμόρφωση Επιμορφωτών στη χρήση και αξιοποίηση των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διδακτική διαδικασία» και πιστοποιήθηκα επιμορφώτρια του Επιχειρησιακού προγράμματος «Εκπαίδευση και Αρχική Επαγγελματική Κατάρτιση» του Γ ΚΠΣ.
Εργάζομαι στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και τα τελευταία χρόνια στο 3o Γυμνάσιο Γλυφάδας.  Από τη σχολική χρονιά 2015-16 εργάζομαι στο 2ο Γυμνάσιο Ταύρου και το 1ο Λύκειο Ταύρου δοκιμάζοντας διδασκαλίες με τις νέες τεχνολογίες, με φύλλα εργασίας στηριζόμενα στην κοινωνιοπολιτισμική και οικοδομητική μάθηση. Παράλληλα εργάζομαι ως επιμορφώτρια Β΄ επιπέδου στο πρόγραμμα «ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ & ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΠΕ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ» σε ΚΣΕ της Αθήνας.
Είμαι μέλος της ΕΜΕ Αθήνας και της Επιστημονικής Ένωσης για τη διδακτική των Μαθηματικών.

ΑΡΔΑΒΑΝΗ ΚΑΛΛΙΟΠΗ
Μαθηματικός