Επιμορφωτική ημερίδα για τους/τις εκπαιδευτικούς της Δ΄ τάξης δημοτικού της 2ης Ενότητας Π.Ε. Κορινθίας

Δράσεις Ενημέρωση ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Επιμόρφωση ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Συνέδρια / Ημερίδες Τελευταία Νέα

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η επιμορφωτική ημερίδα για τις εκπαιδευτικούς της Δ΄ τάξης δημοτικού της 2ης Ενότητας Π.Ε. Κορινθίας των Δήμων Ξυλοκάστρου-Ευρωστίνης και Σικυωνίων που διοργάνωσε η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου κ. Καραβά Ζαχαρούλα, τη Δευτέρα 27 Ιανουαρίου 2020 στο Δημοτικό Σχολείο Βραχατίου, με θέμα: «Διδακτικές μέθοδοι, τεχνικές διδασκαλίας και αποτελεσματικές πρακτικές στο σύγχρονο δημοτικό σχολείο». Η ημερίδα άνοιξε με δειγματικές διδασκαλίες στο γνωστικό αντικείμενο της Γλώσσας Δ΄ τάξης δημοτικού που παρουσίασαν οι εκπαιδευτικοί του Δ.Σ. Βραχατίου κ.κ. Καλλάς Παναγιώτης και Βουρβοπούλου Σπυριδούλα. Στη συνέχεια η Σ.Ε.Ε. παρουσίασε σύγχρονες τεχνικές διδασκαλίας που καλύπτουν τις εκπαιδευτικές ανάγκες όλων των μαθήτυπων σύμφωνα με τη διαδικασία πρόσληψης, αποκωδικοποίησης και απόδοσης των πληροφοριών. Ακολούθησε βιωματικό εργαστήριο με εισηγητές τον κ. Ορφανουδάκη Γρηγόρη, ηθοποιό, καθηγητή Δραματικής Τέχνης και Ορθοφωνίας και κ. Ιωάννα Τζάμπα, καθηγήτρια ΠΕ91, οι οποίοι πρότειναν τεχνικές προσέγγισης της θεατρικής διδασκαλίας στην εκπαιδευτική διαδικασία. Η Επιμορφωτική συνάντηση έκλεισε με την εισήγηση του κ. Σιφακάκη Πολυχρόνη, ΜSc Eιδικής Αγωγής, σχετικά με τη συνεργασία εκπαιδευτικών Ειδικής και Γενικής Αγωγής, όσον αφορά στις στρατηγικές διαφοροποίησης σε ένα σχολείο για όλους τους μαθητές.

Μετά το πέρας των εισηγήσεων τέθηκαν ερωτήσεις, διατυπώθηκαν προβληματισμοί και ακολούθησε ένας εποικοδομητικός διάλογος, ο οποίος ολοκληρώθηκε για τους/τις συμμετέχοντες/χουσες με τη διάθεση επιμορφωτικού υλικού από τους εισηγητές.