“Γράμματα Χωρίς Παραλήπτη”

To  Σχολείο μας παρακολούθησε στις 17/03/2015 και ώρα 12:30 στο Ι.ΤΗ.Π. την προβολή του ιστορικού ντοκιμαντέρ του Ελληνικού  Ιδρύματος  Ιστορικών Μελετών (ΙΔ.ΙΣ.ΜΕ.)  “Γράμματα Χωρίς Παραλήπτη” σε σκηνοθεσία Ηλία Δημητρίου και πρωτότυπη μουσική Ευανθίας Ρεμπούτσικα. Το θέμα του ντοκιμαντέρ παρουσίασε η Δρ. Ειρήνη  Σαρίογλου, από τα ιδρυτικά μέλη του παραπάνω Ιδρύματος (ΙΔ.ΙΣ.ΜΕ.)
Το ντοκιμαντέρ  “Γράμματα Χωρίς Παραλήπτη” είναι βασισμένο στο  βιβλίο «Χρονικό των Δέκα Ημερών» της Αγάπης Μολυβιάτη-Βενέζη,  αδελφής του συγγραφέα Ηλία Βενέζη. Το Χρονικό αυτό είναι το έπος ενός ήρωα, του Kemalettin, που δε δίστασε να διακινδυνεύσει ζωή και καριέρα, προσπαθώντας να απεγκλωβίσει τον αδελφό της Αγάπης, Ηλία Βενέζη, από τη θανατηφόρο αποστολή στα κάτεργα εργασίας μετά τη Μικρασιατική καταστροφή το 1922. Η βιωματική περιπέτεια της Αγάπης και του Kemalettin καταδεικνύουν ότι και μέσα στις πιο τραγικές στιγμές της Ιστορίας μπορεί να λάμπουν πράξεις ανθρωπιάς και αλληλεγγύης.

Πληροφορίες για το Ελληνικό  Ίδρυμα  Ιστορικών Μελετών (ΙΔ.ΙΣ.ΜΕ.) στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://www.idisme.gr/

PISA

Από χθες 16 Μαρτίου 2015 μέχρι το τέλος της τρέχουσας εβδομάδας 20 Μαρτίου 2015, πραγματοποιείται στο Γενικό Λύκειο Τήνου το Διεθνές Πρόγραμμα για την Αξιολόγηση Μαθητών, γνωστό ως PISA. Πρόκειται για τη μεγαλύτερη εκπαιδευτική έρευνα παγκοσμίως, που θα διεξαχθεί σε περισσότερες από 70 χώρες και που σκοπεύει να καταδείξει τι μπορούν να καταφέρουν οι μαθητές στις Φυσικές Επιστήμες, στα Μαθηματικά, στην Κατανόηση Κειμένου και, για πρώτη φορά φέτος, στη Συνεργατική Επίλυση Προβλήματος.

Από το σχολείο μας εκπροσωπούν τη χώρα μας 22 μαθητές της Α’ Λυκείου. Η συμμετοχή τους θα δώσει χρήσιμες πληροφορίες, σχετικά με το τι έχουν μάθει στο Σχολείο οι μαθητές αυτής της ηλικίας ενώ, σε ένα δεύτερο επίπεδο, αυτές οι πληροφορίες θα επιτρέψουν τη σύγκριση με τις άλλες συμμετέχουσες χώρες και θα δώσουν το υλικό που απαιτείται, ώστε να ληφθούν αποφάσεις και αναγκαία βελτιωτικά μέτρα για το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας μας.

Καλή τους επιτυχία!

Συντονίστρια: Αραμπατζή Πηγή (ΠΕ19)