Masterclass 2015

Τοπικό Masterclass -Τήνος

504

Στις 25 Φεβρουαρίου σε χώρους του Σχολείου μας και σε συνεργασία με το ΕΠΑ.Λ Τήνου διεξήχθη τοπικό Masterclass από την Ελληνική Ομάδα Εκλαΐκευσης για τα στοιχειώδη σωματίδια. Στην εκδήλωση συμμετείχαν 20 μαθητές του ΓΕ.Λ Τήνου και 6 μαθητές του ΕΠΑ.Λ Τήνου. Οι εισαγωγικές ομιλίες προς τους μαθητές έγιναν από τον κ. Νίκο Τράκα, Αναπληρωτή Καθηγητή ΕΜΠ και από τον κ. Γιάννη Νταλιάνη, Μεταδιδακτορικό Συνεργάτη ΕΜΠ και αφορούσαν κυρίως θέματα Φυσικής Στοιχειωδών Σωματιδίων και Κοσμολογίας.
Στη συνέχεια οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να επεξεργαστούν πραγματικά δεδομένα από πειράματα Φυσικής Στοιχειωδών Σωματιδίων στον επιταχυντή L.H.C. του C.E.R.N. και να υπολογίσουν, πολύ κοντά στη βιβλιγραφική τιμή, τη μάζα ηρεμίας του στοιχειώδους σωματιδίου Ζ^0.
Τα βίντεο και οι φωτογραφίες είναι από την παραπάνω εκδήλωση.505

Οι μαθητές του Σχολείου μας που συμμετείχαν στην εκδήλωση είναι οι εξής:

ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΑΡΧΟΝΤΟΥΛΑ
ΒΙΔΑΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ