Αξιολόγηση στην Εσθονία

Με μια ματιά…

Εξωτερική αξιολόγηση σχολικών μονάδων Αυτοαξιολόγηση  σχολικής μονάδας Δημοσιοποίηση αποτελεσμάτων Κατηγοριοποίηση σχολείων Ατομική αξιολόγηση εκπαιδευτικών

Αξιολόγηση μαθητών σε εθνικό επίπεδο υποχρεωτικής εκπαίδευσης

ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΟΧΙ ΝΑΙ ΝΑΙ

3η, 6η και 9η τάξη και όπου αλλού ορίζεται έκτακτα.

Από το 2006 είναι υποχρεωτική για όλες τις εκπαιδευτικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης η αυτοαξιολόγησή τους, με ευθύνη του διευθυντή του σχολείου  και τα αποτελέσματα υποβάλλονται στο Πληροφοριακό Σύστημα Εκπαίδευσης της Εσθονίας και δημοσιοποιούνται. Οι διευθυντές σχολείων της πρωτοβάθμιας (και προσχολικής) εκπαίδευσης επιλέγονται από την Τοπική Αυτοδιοίκηση ενώ οι διευθυντές των σχολικών μονάδων της δευτεροβάθμιας από το Υπουργείο Παιδείας και Έρευνας με θητείες χωρίς χρονολογία λήξης.

Από το 2013 είναι επίσης υποχρεωτική η εφαρμογή της Συμβουλευτικής για κάθε σχολείο, η οποία επιβαρύνει ως κόστος το ίδιο το σχολείο. Η Συμβουλευτική ασκείται από έμπειρα στελέχη στο χώρο της διοίκησης της εκπαίδευσης συμπληρωματικά με την κύρια εργασία τους.

Η εξωτερική αξιολόγηση εφαρμόζεται σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης με ευθύνη της Τοπικής Αυτοδιοίκησης για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση και του Υπουργείου  Παιδείας και Έρευνας της Εσθονίας για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Τα αποτελέσματα των εκθέσεων εσωτερικής και εξωτερικής αξιολόγησης δημοσιοποιούνται στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας και Έρευνας

Το τμήμα εξωτερικής αξιολόγησης του Υπουργείου Παιδείας και Έρευνας  έχει αρμοδιότητες:

• Επίσκεψης στο σχολείο με σκοπό την επιθεώρηση εκπαιδευτικής διαδικασίας αφού έχει προηγηθεί ενημέρωση του διευθυντή του σχολείου.
  • Συμμετοχή στις συνεδριάσεις του συλλόγου διδασκόντων και του ΔΣ του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων.
  • Πρόσβασης στα έγγραφα του σχολείου και ελέγχου συμμόρφωσης με την εκπαιδευτική νομοθεσία.
  • Συνεντεύξεων με εκπαιδευτικούς, μαθητές, γονείς και κηδεμόνες.
  • Υποβολή προτάσεων στον διευθυντή του σχολείου για βελτίωση της λειτουργίας του σχολείου
  • Υποβολή υποχρεωτικών οδηγιών προς τον διευθυντή του σχολείου για τη συμμόρφωση με την εκπαιδευτική νομοθεσία.
  • Πρόταση απαλλαγής καθηκόντων διευθυντών σχολείων για σοβαρούς λόγους (διαφθορά, αναξιοπρεπή συμπεριφορά κλπ).
  • Υποβολής έκθεσης εξωτερικής αξιολόγησης στο Υπουργείο Παιδείας και Έρευνας.