Το project PRÕM στην Εσθονία

Η Εσθονία είναι μια χώρα που έχει εντυπωσιάσει με τις  επιδόσεις των μαθητών της στους διεθνείς διαγωνισμούς αφού κατατάχθηκε στη 1η θέση στην Ευρώπη στον διαγωνισμό PISA 2018 (βλ πίνακα 7 του παραρτήματος). Ταυτόχρονα έχει αποδώσει υψηλή προτεραιότητα στην ΕΕΚ και τη μαθητεία αποδεικνύοντας ότι η παροχή υψηλής ποιότητας γενικής παιδείας και επαγγελματικής εκπαίδευσης μπορούν να συνυπάρχουν σε ένα εκπαιδευτικό σύστημα.

Το project PRÕM φέρνει την επαγγελματική εκπαίδευση και κατάρτιση (ΕΕΚ) και την τριτοβάθμια εκπαίδευση πιο κοντά στις ανάγκες της αγοράς εργασίας. Ένας από τους κύριους στόχους του είναι να αναπτύξει ένα ολοκληρωμένο σύστημα μάθησης με βάση την εργασία. Το PRÕM έχει ήδη συμβάλει στη βελτίωση της ποιότητας της μάθησης με βάση την εργασία και στην επέκταση των προγραμμάτων μαθητείας. Κατά την εφαρμογή τoυ, η οποία διαρκεί από το 2015 έως το 2022, το ποσοστό των αποφοίτων μαθητείας στην ΕΕΚ έχει ήδη αυξηθεί από 2% σε 15%. Οι εργοδότες έχουν πλέον μεγαλύτερη επίγνωση της μάθησης με βάση την εργασία. Μέχρι το 2020, 6.700 φοιτητές είχαν συμμετάσχει στο έργο και προσφέρθηκαν θέσεις μαθητείας από 1.300 εταιρείες. Περισσότεροι από 6.000 επόπτες μαθητείας είχαν εκπαιδευτεί σε σχολεία και εταιρείες. Αυτή η προσέγγιση επεκτάθηκε με επιτυχία και στην τριτοβάθμια εκπαίδευση: ορισμένα μαθησιακά αποτελέσματα, όπως ορίζεται στα αναλυτικά προγράμματα, μπορούν να εκπληρωθούν με την πραγματοποίηση πρακτικής εργασίας. Τα πανεπιστήμια παραμένουν υπεύθυνα για το μέρος της μελέτης, αλλά οι εταιρείες εμπλέκονται στην ανάπτυξη και την αξιολόγηση του προγράμματος σπουδών. Το PRÕM λαμβάνει σχεδόν 27 εκατ. ευρώ από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο.