Δεκ 19 2019

– Παραγωγή ανακυκλωμένου χαρτιού & βιβλιοδεσία
– Ανακυκλώνω …με ρομπότ!

Περιβαλλοντικές δράσεις του Κ.Π.Ε. Πεταλούδων στο σχολείο μας

Την Πέμπτη 19 Δεκεμβρίου 2019 και την Παρασκευή 20 Δεκεμβρίου 2019 οι μαθητές/-τριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν δύο δράσεις του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πεταλούδων Ρόδου. Η πρώτη δράση αφορούσε την ανακύκλωση του χαρτιού και η δεύτερη την ανακύκλωση γενικότερα («Ανακυκλώνω … με ρομπότ!»). Οι δράσεις είχαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον αφού στοχεύουν στην ευαισθητοποίηση των μαθητών/-τριών, ώστε να αποκτήσουν περιβαλλοντική συνείδηση και να αναπτύξουν υπεύθυνη στάση για την επίτευξη της αειφορίας, της οικολογικής ισορροπίας και της ποιότητας ζωής.

Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια

Trackback URI | Σχόλια (RSS)