Εκπαιδευτική δράση Historica Rhodes

HISTORICA
Η Historica είναι μία ποδηλατική συνάντηση στη Ρόδο με αθλητές από όλο τον κόσμο, που σκοπό έχει να αναβιώσει την ιστορία της ποδηλασίας τις τελευταίες δεκαετίες. Οι αγωνιζόμενοι παίρνουν μέρος με παλιά ποδήλατα και με αθλητικές περιβολές περασμένων εποχών, θέλοντας να τις αναπολήσουν και παράλληλα να αναζητήσουν νέες μοναδικές εμπειρίες, τόσο στις κλασικές ποδηλατικές διαδρομές, όσο και στην μοναδική πίστα ‘Arena del’ Sole’.
Διασχίζουν ιστορικές διαδρομές και παραδοσιακούς οικισμούς και έχουν την ευκαιρία να γευτούν την τοπική κουζίνα και τα τοπικά προϊόντα. Η εκδήλωση δεν έχει ανταγωνιστικό χαρακτήρα, δεν είναι ένας ποδηλατικός αγώνας, αλλά μια γιορτή του αθλητισμού. Ουσιαστικά, είναι η μεγάλη συνάντηση των φίλων τoυ παλιού, κλασικού, ατσάλινου ποδηλάτου και των ιστορικών χώρων ανά τον κόσμο.

Εκπαιδευτική δράση Historica Rhodes

Με αφορμή το μοναδικό φεστιβάλ Historica που ενώνει τους ποδηλάτες από όλα τα μέρη της Ελλάδας και του εξωτερικού δημιουργήσαμε μια εκπαιδευτική δράση για μαθητές της Ρόδου με ελεύθερη συμμετοχή.

–                      Περιήγηση στην έκθεση ποδηλάτου

–                      Ενημέρωση για την οδική αγωγή από την Τροχαία Ρόδου

–                      «Ποδηλάτες του δάσους» εκπαιδευτικό πρόγραμμα του

ΚΕΠΕΑ-ΚΠΕ Πεταλούδων

• Τετράδιο εργασιών ανά μαθητή
  • Προσομοίωση ποδηλασίας με H/Y και γυαλιά VR
  • Online tests, games
  • Κληρώσεις παιδικών παραμυθιών

*Συνολική διάρκεια εκπαιδευτικής δράσης 60’.

1_Εκπαιδευτική-δράση-Historica-Rhodes_2022

2_Φόρμα-αίτησης-εκπαιδευτικού-2022