e-Ο βιότοπος της κοιλάδας των πεταλούδων

Διαδραστική Παρουσίαση της Κοιλάδας των Πεταλούδων
με το Quizizz lesson
από την κα Νεανίδου Κατερίνα ΠΕ60

(Κλικ στην εικόνα, Start και η διαδραστική παρουσίαση ξεκινά!)

Εκπαιδευτικό Video

Ο κύκλος ζωής της Panaxia Quandripunctaria
(Κλικ στην εικόνα)Ο κύκλος ζωής της Panaxia Quadripunctaria

Flipbooks

Κλικ στις εικόνες και τα βιβλία ανοίγουν!
Το ταξίδι της πεταλούδας

Παραμύθι από το ΚΠΕ Πεταλούδων, για μικρούς μαθητές και όχι μόνο, σε σχέση με την πεταλούδα της Ρόδου (Panaxia Quadripunctaria) και τον κύκλο ζωής της.

Τετράδιο εργασιών για μαθητές/τριες Νηπιαγωγείου και Α Δημοτικού

Τετράδιο εργασιών για μαθητές/τριες B – ΣΤ Δημοτικού

Τετράδιο εργασιών για μαθητές/τριες Γυμνασίου – Λυκείου

Διαδραστικά φύλλα εργασίας

Τετράδιο εργασιών – Ο βιότοπος της Κοιλάδας των πεταλούδων 1

Τετράδιο εργασιών – Ο βιότοπος της Κοιλάδας των πεταλούδων 2

Τετράδιο εργασιών – Ο βιότοπος της Κοιλάδας των πεταλούδων 3

Quiz

Οδηγίες χρήσης:

• Σύγχρονη ΕξΑΕ: Πατάτε Start a live quiz και επιλέγετε το ρυθμό με τον οποίο θα παίξουν οι μαθητές, δηλ. Classic για ατομικό ρυθμό ή Instructorpaced για να ελέγχετε εσείς το ρυθμό. Στη συνέχεια επιλέγετε τον τρόπο παιξίματος, δηλ. Team για ομαδικό παιχνίδι ή Classic για ατομικό. Πιο κάτω στη σελίδα του quiz επιλέγετε τις ρυθμίσεις που επιθυμείτε (Advanced Settings) και έπειτα πατάτε Continue. Πατάτε or share via και στη συνέχεια Copy link. Επικολλάτε το σύνδεσμο στο chat της WebExmessenger, viber κ.ά.). Όταν συνδεθούν όλοι/-ες οι μαθητές/-τριές σας πατάτε Start και το κουίζ παίζεται σύγχρονα.

• Ασύγχρονη ΕξΑΕ: Πατάτε Assign homework, ορίζετε την προθεσμία και τις ρυθμίσεις που επιθυμείτε (βρίσκονται πιο κάτω στη σελίδα του quiz) και πατάτε Continue. Στη συνέχεια πατάτε Share a link, έπειτα Copy link και επικολλάτε το σύνδεσμο στην πλατφόρμα ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης που χρησιμοποιείτε (e-classs, e-me) ή σε e-mail που θα στείλετε στους/στις μαθητές/-τριές σας.
  • Για διασκέδαση: (χωρίς αναφορά επίδοσης στον εκπαιδευτικό) πατάτε Preview/share και δίνετε το σύνδεσμο στους μαθητές/τριες με όποιο μέσο θεωρείτε πρόσφορο (messenger, viber, e-mail κ.ά.). Μπορείτε να παίξετε κι εσείς, αν επιλέξετε μετά το Preview απευθείας το Start.

*Σημείωση: Οι δύο πρώτοι τρόποι παιξίματος παρέχουν στον/στην εκπαιδευτικό αναφορές επίδοσης των μαθητών.

Ο βιότοπος της κοιλάδας των πεταλούδων (Νηπιαγωγείο και Α Δημοτικού)

Ο βιότοπος της κοιλάδας των πεταλούδων (B – ΣΤ Δημοτικού)

Ο βιότοπος της κοιλάδας των πεταλούδων (Γυμνάσιο – Λύκειο)

Ψηφιακά Επιτραπέζια Παιχνίδια

Νηπιαγωγείο – Δημοτικό

Γυμνάσιο – Λύκειο

(Κλικ στην εικόνα)
Κυνήγι θησαυρού με QR code

Puzzle

Οδηγίες

Μπορείτε να ορίσετε το επίπεδο δυσκολίας για κάθε παζλ επιλέγοντας όποιο/-α εικονίδιο/-α επιθυμείτε από αυτά που βρίσκονται κάτω αριστερά στη σελίδα του παζλ (εικόνα, εικόνα-φάντασμα, τακτοποίηση κομματιών). Επίσης, πατώντας το “Play as” (πάνω δεξιά) έχετε τη δυνατότητα να επιλέξετε από πόσα κομμάτια επιθυμείτε να αποτελείται το παζλ (24-300) ενώ με το “Costum” μπορείτε να ορίσετε έναν δικό σας αριθμό κομματιών και τέλος με το “Original” μπορείτε να παίξετε την αρχική εκδοχή του παζλ. Καλή διασκέδαση!!!

Ώρα για online – παζλ (Νηπιαγωγείο – Δημοτικό)

Ώρα για online – παζλ (Γυμνάσιο – Λύκειο)

Νέο Extra puzzle Κοιλάδα Πεταλούδων Ρόδου

Αξιολόγηση προγράμματος