e-Παραγωγή Aνακυκλωμένου χαρτιού & Βιβλιοδεσία

Flipbooks

Κλικ στην εικόνα, και το βιβλίο ανοίγει!

Quiz

Οδηγίες Χρήσης

• Σύγχρονη ΕξΑΕ: Πατάτε Start a live quiz και επιλέγετε το ρυθμό με τον οποίο θα παίξουν οι μαθητές, δηλ. Classic για ατομικό ρυθμό ή Instructor-paced για να ελέγχετε εσείς το ρυθμό. Στη συνέχεια επιλέγετε τον τρόπο παιξίματος, δηλ Team για ομαδικό παιχνίδι ή Classic για ατομικό. Πιο κάτω στη σελίδα του quiz επιλέγετε τις ρυθμίσεις που επιθυμείτε (Advanced Settings) και έπειτα πατάτε Continue. Πατάτε or share via και στη συνέχεια Copy link. Επικολλάτε το σύνδεσμο στο chat της WebEx (ή messenger, viber κ.ά.). Όταν συνδεθούν όλοι/-ες οι μαθητές/-τριές σας πατάτε Start και το κουίζ παίζεται σύγχρονα.
  • Ασύγχρονη ΕξΑΕ: Πατάτε Assign homework, ορίζετε την προθεσμία και τις ρυθμίσεις που επιθυμείτε (βρίσκονται πιο κάτω στη σελίδα του quiz) και πατάτε Continue. Στη συνέχεια πατάτε Share a link, έπειτα Copy link και επικολλάτε το σύνδεσμο στην πλατφόρμα ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης που χρησιμοποιείτε (e-class, e-me) ή σε e-mail που θα στείλετε στους/στις μαθητές/-τριές σας.
  • Για διασκέδαση (χωρίς αναφορά επίδοσης στον εκπαιδευτικό) πατάτε Preview/share και δίνετε το σύνδεσμο στους μαθητές/τριες με όποιο μέσο θεωρείτε πρόσφορο (messenger, viber, e-mail κ.ά.). Μπορείτε να παίξετε κι εσείς, αν επιλέξετε μετά το Preview απευθείας το Start. Καλή διασκέδαση!!!

*Σημείωση: Οι δύο πρώτοι τρόποι παιξίματος παρέχουν στον/στην εκπαιδευτικό αναφορές επίδοσης των μαθητών.

Παραγωγή ανακυκλωμένου χαρτιού & Βιβλιοδεσία

Puzzle

Οδηγίες Χρήσης

Μπορείτε να ορίσετε το επίπεδο δυσκολίας για κάθε παζλ επιλέγοντας όποιο/-α εικονίδιο/-α επιθυμείτε από αυτά που βρίσκονται κάτω αριστερά στη σελίδα του παζλ (εικόνα, εικόνα-φάντασμα, τακτοποίηση κομματιών). Επίσης, πατώντας το “Play as” (πάνω δεξιά) έχετε τη δυνατότητα να επιλέξετε από πόσα κομμάτια επιθυμείτε να αποτελείται το παζλ (24-300) ενώ  με το “Costum” μπορείτε να ορίσετε έναν δικό σας αριθμό κομματιών και τέλος με το “Original” μπορείτε να παίξετε την αρχική εκδοχή του παζλ. Καλή διασκέδαση!!!

Ώρα για online

Κλικ στην εικόνα, και το puzzle ξεκινά!

Τετράδιο μαθητή (σε pdf για download):

Παραγωγή Ανακυκλωμένου χαρτιού & Βιβλιοδεσία

Εκπαιδευτικά βίντεο (κανάλι youtube):

1. Παραγωγή ανακυκλωμένου χαρτιού στο σχολείο
  2. Απλή βιβλιοδεσία στο σχολείο