Δράσεις για τα 40 χρόνια από την προσχώρηση της Ελλάδας στην Ε.Ε.

evropaiki enosi

Την 01-01-1981 η Ελλάδα προσχωρεί στην Ευρωπαϊκή Οικονομική Κοινότητα και γίνεται το 10ο κράτος-μέλος της.  Σήμερα, 40 χρόνια μετά, η Ελλάδα, ως μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης, είναι απόλυτα εναρμονισμένη με τα ευρωπαϊκά δεδομένα και έχει ενεργό ρόλο στη χάραξη και εφαρμογή της ευρωπαϊκής πολιτικής στρατηγικής.  Αλληλεγγύη, συνεργασία και κοινό αξιακό σύστημα συνθέτουν το ευρωπαϊκό κεκτημένο και οδηγούν με αισιοδοξία στο μέλλον.

Με αφορμή την επέτειο της συμπλήρωσης των 40 ετών ευρωπαϊκής πορείας της Ελλάδας, το σχολείο μας πραγματοποίησε  δράσεις  την Τρίτη 21-12-21 και την Τετάρτη 22-12-21  , διάρκειας 1 διδακτικής ώρας,  προκειμένου να ενημερωθούν οι μαθητές/τριες όλων των τμημάτων , για τη σημασία της επετείου, μέσω δράσεων-συζητήσεων-εκδηλώσεων. Την επιμέλεια των δράσεων έχουν οι φιλόλογοι του σχολείου μας , κυρίες Βαλαμβού Κέλλυ και Καρεγλά Παρασκευή.

EU Greece Artemi 04 UP