Ανακοινώνονται, μετά το πέρας των εισαγωγικών εξετάσεων, τα αποτελέσματα μαθητών/τριών (επιτυχόντων και επιλαχόντων) για την εισαγωγή τους στην Α’ τάξη Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου Χίου σχολικού έτους 2024-2025.
Θα ήθελα να σας ενημερώσουμε για τις εισαγωγικές εξετάσεις του Μουσικού Σχολείου.
Με το έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας, Αθήνα, Αρ. Πρωτ. 57952/Δ2/30-05-2024 «…. Η διαδικασία για την επιλογή των μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α ́ τάξη των Μουσικών Γυμνασίων θα πραγματοποιηθεί τις εργάσιμες ημέρες από 19 έως 21 Ιουνίου 2024 και θα ξεκινήσει ταυτόχρονα σε όλα τα Μουσικά Σχολεία την ΤΕΤΑΡΤΗ 19 Ιουνίου 2024 και ώρα 10.00 με τη γραπτή εξέταση των υποψηφίων [ακρόαση ηχητικού δίσκου (cd)]. Μετά την ολοκλήρωση της γραπτής εξέτασης η διαδικασία εισαγωγής θα συνεχιστεί την ίδια ημέρα με την εξέταση των υποψηφίων από την αρμόδια επιτροπή. …….» Περισσότερα
Σας γνωρίζουμε ότι για την εισαγωγή και εγγραφή μαθητών/μαθητριών στο Μουσικό Σχολείο Χίου για το σχολικό έτος 2024-2025, οι γονείς ή κηδεμόνες των παιδιών που επιθυμούν νασυμμετάσχουν στην διαδικασία επιλογής, οφείλουν να υποβάλουν την αίτησή τους με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στο σχολείο, κατά το χρονικό διάστημα από 13 Μαΐου έως και 31 Μαΐου 2023. Επισυνάπτονται ενημερωτικά έγγραφα για μαθητές και γονείς, οδηγίες και το έντυπο της αίτησης:
Με μεγάλη χαρά την Παρασκευή 19 Απριλίου φιλοξενήσαμε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Μ.Σ.Χίου τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ’ Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου Δυτικής Λέσβου .
Η καθήγητρια Πιάνου κα Κωνστάντου Τάτυ μαζί με τους μαθητές/τριες είχαν ετοιμάσει να μας παρουσιάσουν ένα πρόγραμμα γεμάτο ” “Της μουσικής οι θάλασσες” .Περισσότερα
Με αφορμή την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας (4 Απριλίου), που θεσμοθετήθηκε από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού από την τρέχουσα σχολική χρονιά 2023-24, η μαθήτρια Παντελούκα Μαρκέλλα της Α’ Λυκείου, πήρε συνέντευξη από μαθητές και μαθήτριες του σχολείου για τη σχέση τους με τα αδέσποτα ζώα και τη γνώμη τους για τη σημασία της σχέσης του ανθρώπου με τα ζώα. Με το υλικό από τις συνεντεύξεις, η μαθήτρια δημιούργησε ένα μικρό βίντεο για το θέμα.
Σας προσκαλούμε στο τριήμερο εκδηλώσεων – παρουσιάσεων των Συνόλων του Μουσικού Σχολείου Χίου την Τρίτη 23, Τετάρτη 24 και Πέμπτη 25 Απριλίου 2024, στις 19:30, στο Ομήρειο Π.Κ.Δ. Χίου για να παρακολουθήσετε τη δουλειά που προετοίμασαν κατά την διάρκεια του σχολικού έτους τα Σύνολα Κλασικής, Σύγχρονης Ελληνικής και Λαϊκής μουσικής, Χορωδίας και Θεάτρου, καθώς και οι τελειόφοιτοι του σχολείου μας.Περισσότερα
To Μουσικό Σχολείο Χίου συμμετείχε στους αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ Στίβου Γυμνασίων Ν. Χίου σήμερα Πέμπτη 18 Απριλίου στο Εθνικό Στάδιο Χίου , που διοργάνωσε το Γραφείο Φυσικής Αγωγής και Σχολικού Αθλητισμού της Δ.Δ.Ε Χίου.
Σε ένα στάδιο γεμάτο νιάτα και χρώματα αγωνίστηκαν οι αθλητές και αθλήτριες των Γυμνασίων μας προσφέροντας πλούσιο θέαμα και πολλές συγκινήσεις. Η 12μελής αποστολή του Μουσικού Σχολείου Χίου κατέλαβε 2 πρώτες θέσεις, 3 τρίτες θέσεις ,1 πέμπτη θέση, 1 έκτη θέση και πολύ καλά πλασαρίσματα σε όσα αγωνίσματα λάβαμε μέρος.
Την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024, μετά από πρωτοβουλία της ΕΔΥ του σχολείου μας (Αθανασία Παλέντζα- ψυχολόγος και Γεωργία Πιέτρη- κοινωνική λειτουργός), προσκλήθηκαν από την Αστυνομική Διεύθυνση Χίου η κ. Τάνια Καρασαββαΐδου, Αστυνόμος Α και ο κ. Νίκος Δάσκαλος, Ανθυπαστυνόμος. Το θέμα για το οποίο μίλησανστη γ’ γυμνασίου και στις Α’ και Β’ Λυκείου ήταν: «Αντιμετώπιση της ενδοοικογενειακής βίας και ο ρόλος της Ελληνικής Αστυνομίας».Περισσότερα
Μουσικές Κυριακές
οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου μοιράζονται τη μουσική τους!
Το Μουσικό Σχολείο στα πλαίσια της πολυσχιδούς δράσης του έχει τη χαρά να σας προσκαλέσει στην 3η και τελευταία για το τρέχον σχολικό έτος συναυλία του κύκλου “Μουσικές Κυριακές”, αυτήν τηνΚυριακή 21/04, στις 11:00 στην αίθουσα συναυλιών του Μουσικού Σχολείου Χίου.
Σε αυτήν τη συναυλία θα συμμετέχουν παιδιά από διαφορετικές τάξεις του σχολείου σε έργα για ένα όργανο, αλλά και σε συνδυασμούς μικρών συνόλων.Περισσότερα
Την Τρίτη 16 Απριλίου, η Συμφωνική Ορχήστρα του σχολείου μας παρουσίασε στο Ομήρειο Πνευματικό Κέντρο δύο παραστάσεις για δημοτικά σχολεία και νηπιαγωγεία της Χίου με το “Καρναβάλι των Ζώων” του C. Saint-Saens και την “Η παρέλαση των παιχνιδιών” της Άννας Δανιηλίδη.
Χρησιμοποιούμε cookies για να σας προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία στη σελίδα μας. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τη σελίδα, θα υποθέσουμε πως είστε ικανοποιημένοι με αυτό.ΕντάξειΔιαβάστε περισσότερα