ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΕΠΑΛ ΑΜΦΙΣΣΑΣ ΣΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ PARA-OLYMPIA!

Την Τρίτη 3 Οκτωβρίου οι μαθητές του Πρότυπου ΕΠΑ.Λ Άμφισσας συμμετείχαν ενεργά στο Para-Olympia Festival.

Στο  Para-Olympia Festival συμμετείχαν νέοι 13 αθλητικών οργανισμών από 12 ευρωπαϊκές χώρες: Ελλάδα, Βουλγαρία, Γαλλία, Ιρλανδία, Ιταλία, Ισπανία, Κροατία, Κύπρος, Μαυροβούνιο, Πολωνία, Πορτογαλία και Σερβία.
Στόχος του φεστιβάλ ήταν να δημιουργηθεί  ένα συμπεριληπτικό περιβάλλον, χωρίς αμιγώς αγωνιστικό χαρακτήρα και με έμφαση στο σεβασμό στη διαφορετικότητα και την θετική αλληλεπίδραση μεταξύ όλων των συμμετεχόντων ούτως ώστε να αποτελέσει πηγή έμπνευσης    και μεταλαμπάδευσης των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών αξιών στους συμμετέχοντες.

Οι μαθητές/τριές μας είδαν  επιδείξεις Παραολυμπιακών αθλημάτων αλληλεπιδρώντας με Παραολυμπιονίκες,  αθλήτριες και αθλητές με και χωρίς αναπηρία και συμμετείχαν σε αθλητικές και εκπαιδευτικές δράσεις στα εξής αθλήματα: τυφλό τζούντο, τυφλό ποδόσφαιρο, αντισφαίριση με αμαξίδιο, στίβος, τοξοβολία, πίνγκ-πονγκ,   μπότσια, γκολμπολ, Βόλεϊ καθιστών,   καλαθοσφαίριση με αμαξίδιο,  ράγκμπυ με  αμαξίδιο, ξιφασκία κ.ά. Οι μαθητές/τριές  μας συζήτησαν με Παραολυμπιονίκες,  οι οποίοι επικοινώνησαν την ιστορία τους και τον αγώνα τους αποδεικνύοντας με τη στάση ζωής τους ότι τίποτε δεν είναι ακατόρθωτο και όλοι οι άνθρωποι  έχουμε ίσα δικαιώματα ανεξαρτήτως της σωματικής, πνευματικής και ψυχικής μας κατάστασης.

20231003 111902 εικόνα Viber 2023 10 04 15 36 18 892 εικόνα Viber 2023 10 04 15 36 37 774 εικόνα Viber 2023 10 04 15 36 17 065 καλυμ 1