1

Βράβευση του δημιουργικού διαγωνισμού-ΑΣΤΕΡΟΜΕΡΑ 2023-ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

1

Στο Ίδρυμα Ευγενίδου  το Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε η Γιορτή  για την βράβευση των νικητών του δημιουργικού διαγωνισμού – ΑΣΤΕΡΟΜΕΡΑ 2023-και την επετειακή έναρξη του προγράμματος Αστέρι της Ευχής για 25η χρονιά!

Αντιγραφή Εικόνα Αντιγραφή Εικόνα. Αντιγραφή 1 χ

Μέσα από το μάθημα της ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ  οι μαθητές  του σχολείου μας είχαν την δυνατότητα να πάρουν μέρος στον Δημιουργικό  Διαγωνισμό, που έχει δημιουργηθεί στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος Αστέρι της Ευχής. Παίρνοντας έμπνευση από το Αστέρι της Ευχής και το μήνυμα που πρεσβεύει οι μαθητές υπέβαλλαν τη συμμετοχή τους στις κατηγορίες: Σχεδίασε το Αστέρι σου, Φωτογραφία, Βίντεο, Τραγούδι.

Η ανάδειξη των νικητήριων συμμετοχών πραγματοποιήθηκε κατόπιν ψηφοφορίας της κριτικής επιτροπή που απαρτίζεται από τους παρακάτω:

• Σάντρα Ζαφειρακοπούλου – Γενική Διευθύντρια Make-A-Wish Ελλάδος
  • Χάρης Πατούνης – Operations Manager Make-A-Wish Ελλάδος
  • Ανδρούλα Αποστολίδου – Εκπαιδευτικός
  • Gabriella Calini – Ιδρύτρια Make-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος)
  • Σωτήρης Φωτέας – Δικηγόρος
  • Νατάσα Σκορδάκη – Φωτογράφος
  • Μιχάλης Ρουμπής – Σκηνοθέτης
  • Ελένη Κωνσταντινίδη – Διευθύνων σύμβουλος διαφημιστικής εταιρείας (Hill & Knowlton Strategies)
  • Δέσποινα Σουγιούλ – Mουσικός

Συγχαρητήρια στις μαθήτρις/ες της Ε,ΣΤ Τάξεις των Δημοτικών Σχολείων Νέας Πέλλας και Δημοτικού Σχολείου Παραλίμνης που μέσα από το μάθημα της Φυσικής Αγωγής και στο πλαίσιο προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων και της 7ης Εκπαιδευτικής Εθελοντικής Δράσης για Δότες Αίματος και Μυελού των Οστών , δημιούργησαν και ολοκλήρωσαν το έργο τους με την έμπνευση

….με το φως ενός μικρού αστεριού από ψηλά

stelios

Με την βράβευση των μαθητριών /ων μέσα από το από το πρόγραμμα οι μαθήτριες /ες μεταφέρουν
Μηνύματα για:

-Την σημασία της Εθελοντικής Δωρεάς Μυελού των Οστών που σώζει ζωές.
-Την προσπάθεια των μελών της “ΛΑΜΨΗ” (Σύλλογος Γονέων Παιδιών με Νεοπλασματικές Ασθένειες Βόρειας Ελλάδας ) για την καλύτερη δυνατή περίθαλψη των παιδιών που νοσούν με καρκίνο.
-Τους Ολυμπιονίκες της Ζωής και τα παιδιά που έχουν φύγει από την ΖΩΉ. Τα δυνατά αυτά παιδιά που αγωνίζονται καθημερινά, προσπαθώντας να νικήσουν τον ισχυρό αντίπαλο, τον καρκίνο.

Γιατί πιστεύουμε:
Ο Εθελοντισμός για την ΥΓΕΙΑ, όπως και ο Αθλητισμός είναι ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ