Ώρα κώδικα: Πάρτι χορού

Ας μάθουμε να προγραμματίζουμε “χορεύοντας”! Πριν από όλα θα πρέπει να αρχικοποιήσουμε το πρόγραμμα μας. Δηλαδή να τοποθετήσουμε στην σκηνή ότι χρειάζεται (χορευτές, φόντο, μουσική και εφέ) και στη συνέχεια να τα χρησιμοποιήσουμε. Διαβάστε τις οδηγίες και ξεκινήστε να προγραμματίζετε το δικό σας πάρτι χορού! .Επισκεφθείτε τον παρακάτω σύνδεσμο –> https://studio.code.org/s/dance-2019/stage/1/puzzle/1

Κόκκινε! Πιάσε τον άτακτο Πράσινο!

Τι θα λέγατε να δώσουμε μερικές εντολές στον Κόκκινο ώστε να πιάσει τον άτακτο Πράσινο; Θυμάστε που ασχοληθήκαμε στο εργαστήριο; Ενεργοποιείστε τον ακόλουθο σύνδεσμο και προσπαθήστε το –> https://studio.code.org/s/course1/stage/4/puzzle/1!

Ώρα κώδικα: Κλασσικός λαβύρινθος

Μια από τις σημαντικότερες εργασίες ενός επιστήμονα πληροφορικής είναι ο προγραμματισμός. Μεταβείτε στον σύνδεσμο που θα βρείτε πιο κάτω και ασχοληθείτε με μια δραστηριότητα της ώρας του κώδικα. Για να σιγουρευτείτε ότι όλα τα στάδια ολοκληρώθηκαν σωστά θα πρέπει να έχει χρωματιστεί η σχετική σήμανση (κουκίδα) με σκούρο πράσινο. Προσοχή. Αν είναι αχνό πράσινο σημαίνει ότι δεν έχει λυθεί με τον πιο έξυπνο τρόπο οπότε πρέπει να το ξαναδείτε! Θα εμφανιστεί και σχετικό μήνυμα στο τέλος κάθε σταδίου!

Μετάβαση στην δραστηριότητα

LibreOffice: εφαρμογές γραφείου

Τo LibreOffice είναι η ελεύθερη, πολυδύναμη (power-packed), σουΐτα προσωπικής παραγωγικότητας Ανοικτού Κώδικα, για διανομές GNU/Linux, Macintosh και Windows, η οποία σας παρέχει έξι (6) εφαρμογές, πλούσιες σε χαρακτηριστικά, για όλη την παραγωγή εγγράφων σας, καθώς και για την κάλυψη των αναγκών διαχείρισης των δεδομένων σας:

Ο Επεξεργαστής κειμένων Writer, το Υπολογιστικό φύλλο Calc, η εφαρμογή Παρουσίασης διαφανειών Impress, το πρόγραμμα Σχεδίασης / Ζωγραφικής Draw, το πρόγραμμα Διαχείρισης μαθηματικών τύπων και Υπολογισμών Math και, τέλος, η εφαρμογή Βάσης δεδομένων Base.

Λήψη LibreOffice

TuxPaint: Ένα πρόγραμμα ζωγραφικής για παιδιά

Το Tux Paint είναι ένα ελεύθερο, βραβευμένο πρόγραμμα ζωγραφικής για παιδιά ηλικίας από 3 εως 12 (για παράδειγμα, παιδιά προσχολικής ηλικίας και παιδιά δημοτικού). Το Tux Paint χρησιμοποιείται από μαθητές σχολείων σε όλο τον κόσμο για να αποκτήσουν ικανότητες στην ψηφιακή σχεδίαση. Συνδυάζει μια εύχρηστη διεπαφή, διασκεδαστικά εφέ ήχου, και μια ενθαρρυντική μασκότ κινούμενων σχεδίων η οποία καθοδηγεί τα παιδιά καθώς χρησιμοποιούν το πρόγραμμα.

Τα παιδιά έχουν στη διάθεσή τους ένα κενό καμβά και μια ποικιλία εργαλείων σχεδίασης που βοηθούν τη δημιουργικότητά τους. (Δείτε την πλήρη λίστα με χαρακτηριστικά.)

Το βασικό πρόγραμμα μπορείτε να μεταφορτώσετε από εδώ –> TuxPaint

Ζωγραφίζω ένα τοπίο βήμα βήμα

Για την υλοποίηση της δραστηριότητας θα χρειαστούμε την εφαρμογή TuxPaint την οποία θα πρέπει να εγκαταστήσουμε στον υπολογιστή μας, αν δεν την έχουμε ήδη (ή ένα μπλοκ ζωγραφικής, αν δεν μπορείτε να την εγκαταστήσετε). Για την εφαρμογή δίνονται παρακάτω κάποιοι σύνδεσμοι ώστε να την εγκαταστήσετε. Καλύτερα να ζητήσετε την βοήθεια κάποιου μεγαλύτερου!

Δημιουργία τοπίου στο TuxPaint

Αν καταστρώσω ένα σχέδιο με συγκεκριμένα βήματα, μπορώ να καταφέρω να επιλύσω οποιοδήποτε πρόβλημα, όπως για παράδειγμα το πρόβλημα της δημιουργίας ενός τοπίου στο TuxPaint. Έτσι δεν θα χρειαστεί να κάνω πολλές διορθώσεις και να χάσω χρόνο. Ξεκινάω πάντα από τα βασικά στοιχεία και καταλήγω στα πιο λεπτομερή! Δείτε την παρακάτω δραστηριότητα!

Δημιουργία τοπίου στο TuxPaint

Υλικό υπολογιστή

Προσπαθήστε στις παρακάτω δραστηριότητες, να βρείτε τα διάφορα μέρη του υπολογιστή. Αντιστοιχίστε εικόνες με λέξεις και μάθετε, εξασκώντας ταυτόχρονα και τη μνήμη σας! Αν θέλετε ζωγραφίστε στο μπλοκ ζωγραφικής σας, σε ένα τετράδιο ή σε ένα φύλλο χαρτί μερικά από τα μέρη του υπολογιστή που ανακαλύψατε για να μου τα δείξετε όταν βρεθούμε από κοντά!

Δραστηριότητα 1

Δραστηριότητα 2

Χρήση e-me και eclass | η-τάξη

Δυο πλατφόρμες που διατίθενται από το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων σε όλους τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς είναι η e-me και η eclass (η-τάξη)