Οι θαλασσόκοσμοί μας!

Τα παιδιά δημιούργησαν, όπως είχαν προτείνει, πράγματα καλοκαιρινά, πράγματα που έχουν σχέση με τη θάλασσα. Εμπνεύστηκαν από βιβλία με θέμα τον κόσμο της θάλασσας που έφεραν στο σχολείο, καθώς και από εξερευνήσεις και ταξίδια στον Θαλασσόκοσμο – Cretaquarium, ιστοσελίδα του αντίστοιχου μουσείου στο Ηράκλειο της Κρήτης με μεγάλη ποικιλία εικόνων και βίντεο, που έδωσε στα παιδιά πλούσια ερεθίσματα και πληροφορίες.

Έτσι κατασκεύασαν σταδιακά το καθένα τον δικό του θαλασσόκοσμο, τον βυθό τους. Ακολούθησαν τα εξής βήματα:

Χρωμάτισαν με τέμπερες άδεια κουτιά από παπούτσια.

Κόλλησαν άμμο και κοχύλια.

Έκοψαν και κόλλησαν τα “φυτά” του βυθού.

Έπλασαν με πηλό ψάρια και θαλασσινά και στη συνέχεια τα χρωμάτισαν στα χρώματα που ήθελαν αφού παρατήρησαν βιβλία ή εικόνες στο διαδίκτυο.

Στόλισαν με χρυσοσκόνη ψάρια από ρολό χαρτιού (ιδέα από το ιστολόγιο ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑ).

Τέλος έκοψαν και πρόσθεσαν μικρές βαρκούλες να αρμενίζουν.

Αντίγραφο από IMG_6075

Τα πρώτα βήματα της κατασκευής

IMG_6081

IMG_6082

IMG_6077

IMG_6076

IMG_6080

IMG_6079

Μπορείτε να δείτε την ίδια κατασκευή από προηγούμενη σχολική χρονιά εδώ: Ο θαλασσινός βυθός

(Η ιδέα για την τρισδιάστατη αυτή κατασκευή “Διόραμα” είναι από το βιβλίο “Εφαρμοσμένη Παιδαγωγική, Πρόγραμμα εργασίας για τις πρακτικές ασκήσεις των φοιτητών-τριών” του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Α.Π.Θ., 1993: 151)

2 σχόλια στο “Οι θαλασσόκοσμοί μας!

Τα σχόλια είναι κλειστά.