Οι διαφορετικοί τρόποι να πούμε «Γεια σου» στα Ιταλικά

Στο πλαίσιο της συμμετοχής μας στο έργο eTwinning «The different way to say hello, thank you, please, and goodbye» τα παιδιά συνεχίζουν να μαθαίνουν με τη βοήθεια των μαθητών των σχολείων – εταίρων  διαφορετικούς τρόπους, με τους οποίους να πούμε «Γεια σου». Σειρά έχει η ιταλική  γλώσσα.

Ταξιδέψαμε μέσω της εφαρμογής Google Earth και

Οι διαφορετικοί τρόποι να πούμε «Γεια σου» στα Εσθονικά

Τα παιδιά συμμετέχοντας στο έργο eTwinning «The different way to say hello, thank you, please, and goodbye» ξεκίνησαν να μαθαίνουν με τη βοήθεια των μαθητών των σχολείων – εταίρων  διαφορετικούς τρόπους, με τους οποίους να πούμε «Γεια σου» στην εσθονική γλώσσα.

Αρχικά ταξιδέψαμε μέσω της εφαρμογής Google Earth και είδαμε την απόσταση μεταξύ των

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Οι διαφορετικοί τρόποι να πούμε «Γεια σου!» στα ελληνικά

Στο πλαίσιο συμμετοχής των παιδιών στο έργο eTwinning «The different way to say hello, thank you, please, and goodbye» προσεγγίσαμε διαφορετικούς τρόπους για να πούμε «Γεια σου» στην ελληνική γλώσσα. Μεταμορφώσαμε τα χέρια μας σε κούκλες κουκλοθεάτρου (τους εαυτούς μας), δημιουργήσαμε το βίντεο που ακολουθεί και το στείλαμε στα σχολεία συνεργάτες μας.

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Οι διαφορετικοί τρόποι να πούμε γεια σου, ευχαριστώ, παρακαλώ, αντίο

Με το ξεκίνημα της νέας χρονιάς τα παιδιά του 9ου Νηπιαγωγείου Ελευθερίου – Κορδελιού και με αφορμή την επιθυμία τους να μάθουν χαιρετισμούς σε άλλες γλώσσες συμμετέχουν στο έργο eTwinning «The different ways to say hello, thank you, please and goodbye». Σας παρουσιάζουμε το λογότυπο που δημιουργήσαμε.  » Διαβάστε όλο το άρθρο

Εναλλακτικές χριστουγεννιάτικες κατασκευές

Σας στέλνουμε τις ευχές μας για Χαρούμενα Χριστούγεννα

με κατασκευές των παιδιών από απαξιωμένα υλικά και υλικά σε νέα χρήση.

Τα παιδιά έβαψαν με τέμπερες πιάτα που είχαμε κρατήσει στην τάξη μας μετά από κάποια γενέθλια. Σχεδίασαν, έκοψαν, αφαίρεσαν το 1/4 και

Έναρξη σχολικής χρονιάς 2019-2020

Ο αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2019-2020 θα γίνει

την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2019 στις 9:00 το πρωί.

Μετά τον αγιασμό στην αίθουσα του 9ου Νηπιαγωγείου Ελευθερίου –

Ανακοίνωση εγγραφών για το σχολικό έτος 2019-2020

Ημερομηνίες και ώρες εγγραφών

Διάκριση μαθητριών

Την περσινή σχολική χρονιά 2017-2018 τα παιδιά του τμήματος 1 του νηπιαγωγείου μας συμμετείχαν στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό Παιδικής Ζωγραφικής της 8ης Bienalle 2018 της Ακαδημίας και Μουσείου Παιδικής Τέχνης Ξάνθης με θέμα: «Τέχνη με γεύσεις, χρώματα και αρώματα». Το Μουσείο και η Ακαδημία Παιδικής Τέχνης Ξάνθης με τη διοργάνωση της 8ης  BIENNALE παιδικής τέχνης, πρεσβεύουν την αγάπη, την ειρήνη,

Έναρξη σχολικής χρονιάς 2018-2019

Ο αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2018-2019 θα γίνει

την Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2018, στις 10:00 το πρωί.

Μετά τον αγιασμό στην αίθουσα του 9ου Νηπιαγωγείου Ελευθερίου – Κορδελιού θα δοθούν οδηγίες για θέματα που αφορούν στην εφαρμογή του ωρολογίου προγράμματος και στη γενικότερη εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.

Πρωταθλητές Βιώσιμης Ανάπτυξης & 8η Biennale Παιδικής Τέχνης

Φέτος υλοποιήθηκαν στην τάξη μας κάποιες από τις δραστηριότητες του εκπαιδευτικού προγράμματος του WWF Ελλάς «Υγιή παιδιά, υγιής πλανήτης» μέσω του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Τρέφομαι υγιεινά, προστατεύω τον εαυτό μου και το περιβάλλον».

Αν και δε καταφέραμε να υλοποιήσουμε όλες τις προβλέπομενες δραστηριότητες, λάβαμε μέρος στον διαγωνισμό «Πρωταθλητές Βιώσιμης Διατροφής»,