7η Biennale 2016-2017 – Αποτελέσματα

Την περσινή σχολική χρονιά τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας συμμετείχαν στην 7η Biennale “Στους δρόμους της μουσικής” του Μουσείου και Ακαδημίας Παιδικής Τέχνης Ξάνθης.  Το Μουσείο και η Ακαδημία Παιδικής Τέχνης με τη διοργάνωση της 7ης  BIENNALE παιδικής τέχνης, πρεσβεύουν την αγάπη, την ειρήνη, τη φιλία και την αλληλεγγύη, μεταξύ των λαών του κόσμου. Μέσα από αυτόν το διαγωνισμό στήθηκαν γέφυρες αγάπης ανάμεσα στους λαούς του κόσμου, σεβόμενοι την ιδιαιτερότητα και την παράδοσή τους. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε στη διακήρυξη του διαγωνισμού εδώ.

Η Ακαδημία Παιδικής Τέχνης δραστηριοποιείται από το 2000 και τον Μάιο του 2008 δημιούργησε το Μουσείο Παιδικής Τέχνης “Οικουμένη”. Μέσα σε αυτά τα 8 χρόνια λειτουργίας του μουσείου έχει να επιδείξει ένα πλήθος εκπαιδευτικών προγραμμάτων και εκδηλώσεων σχετιζόμενων με την  παιδική τέχνη και πώς αυτή εκφράζεται αλλά και δημιουργείται από παιδιά. Το Μουσείο και Ακαδημία Παιδικής Τέχνης Ξάνθης δίνει κύρια βαρύτητα στη διάδοση της παιδικής ζωγραφικής και στο να δημιουργηθούν κίνητρα, ώστε όλο και περισσότερα παιδιά να γνωρίσουν τη δυνατότητα έκφρασης του εσωτερικού και εξωτερικού τους κόσμου μέσω της εικαστικής τέχνης.

Η ενεργός συμμετοχή της Ακαδημίας και του Μουσείου Παιδικής Τέχνης στη δημόσια ζωή για την ανάπτυξη, προαγωγή και ανύψωση του πνευματικού, μορφωτικού, καλλιτεχνικού, πολιτιστικού, κοινωνικού και ανθρωπιστικού επιπέδου των παιδιών των πόλεων με τις οποίες συνεργάζεται, όπως η παροχή και εκτέλεση πολιτισμικών κοινωφελειών και καλλιτεχνικών έργων και ιδιαίτερα έργων εμπνευσμένων και κατασκευασμένων από παιδιά, είναι ένας από τους σκοπούς του Μουσείου. Περισσότερες πληροφορίες για το ιστορικό και τους σκοπούς του Μουσείου και το έργο του μπορείτε να δείτε εδώ.

Περιγραφή της συμμετοχής των παιδιών του νηπιαγωγείου μας

Τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας εμπνεύστηκαν από μουσικά έργα που συγκεντρώθηκαν με τη συνδρομή των γονέων τους (πατήστε στον υπερσύνδεσμο μουσικά έργα για να ακούσετε κάποια από αυτά). Νιώθουμε χαρούμενοι και περήφανοι καθώς εκφράζουμε τα συγχαρητήριά μας στον μαθητή του νηπιαγωγείου μας  Δημήτρη – Τ. Τ., που θα βραβευθεί με ένα από τα πρώτα βραβεία για τα παιδιά της Ελλάδας για το έργο του με τίτλο «Τρεις μουσικοί παίζουν κιθάρα, κλαρίνο και νταούλι».

«Τρεις μουσικοί παίζουν κιθάρα, κλαρίνο και νταούλι»

Μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα στον αντίστοιχο ιστότοπο του Μουσείου & Ακαδημίας Παιδικής Τέχνης εδώ.

Εκφράζουμε τα συγχαρητήριά μας σε όλα τα παιδιά του τμήματος 1 του νηπιαγωγείου μας, που συμμετείχαν στο διαγωνισμό της 7ης Biennale και στη συνέχεια σας παρουσιάζουμε τα έργα τους.

Αθηνά Β. «Η τρυγώνα»

«Η τρυγώνα»

«Τικα τικα τικα Τακ»

Αντωνία Κ. «Οι πασχαλίτσες»

«Οι πασχαλίτσες»

«Μια πασχαλίτσα κλαίει μόνη της στον δρόμο»

«Μια πασχαλίτσα στον δρόμο που την πάτησε το αμάξι»

«Πατήσαν την πασχαλίτσα μέσα στον δρόμο»

«Τα σπίτια που κάηκαν»

«Όταν κάποιος είναι πράσινος όλοι τον κοροϊδεύουν».

«Όταν κάποιος είναι πράσινος όλοι τον κοροϊδεύουν»

«Οι άνθρωποι χορεύουν πιασμένοι με χεράκια το ‘Μήλο μου κόκκινο’»

«Σκα Σκα»

«Οι τσολιάδες στην Αλβανία»

«Τα παιδιά που παίζουν μουσική με τα νταούλια, το κλαρίνο και με το βιολί».

«Τα παιδιά που παίζουν μουσική με τα νταούλια, το κλαρίνο και με το βιολί»

«Τρεις πεταλούδες πήγαν για να πετάξουν.»

«Τρεις πεταλούδες πήγαν για να πετάξουν»

«Ο πιγκουίνος είδε στο αυτοκίνητο έναν πιγκουίνο μικρό»

«Το αγόρι που παίζει μουσική»

«Η πασχαλίτσα που περπατάει στον δρόμο»

«Μαύρο πουλί»

«Εγώ ακούω ένα τραγούδι»

«Οι γυναίκες, οι άντρες και τα παιδιά μαζεύουν λουλούδια»

«Τα κουδούνια του Σοχού» (Π.Μ.)

«Τα κουδούνια του Σοχού»

«Το παιδάκι»