9ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

Ιούν 201911

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι:

• Την Τετάρτη 12 Ιουνίου 2019 το σχολείο θα παραμείνει κλειστό λόγω της συμμετοχής των εκπαιδευτικών στην ΤΑΚΤΙΚΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ-ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΩΝ του κλάδου.
  • Η επίδοση των τίτλων Προόδου και των τίτλων Σπουδών  των μαθητών/τριών  όλων των τάξεων του σχολείου θα γίνει την Παρασκευή 14 Ιουνίου 2019 και ώρα 8:30. Οι μαθητές θα αποχωρήσουν μετά το τέλος της επίδοσης των τίτλων.

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!

Η Δ/ντρια του σχολείου                                 Ο Σύλλογος Διδασκόντων

Αίτηση εγγραφής στο Ολοήμερο

Ιούν 20198

Σας ενημερώνουμε ότι μέχρι την Τρίτη 11/06/2019  θα πρέπει να έχει κατατεθεί από τους γονείς των μαθητών που επιθυμούν να εγγράψουν τα παιδιά τους στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, το  έντυπο «Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση Εγγραφής στο Ολοήμερο».

Η Διεύθυνση του Σχολείου

Ενημέρωση για την λειτουργία του Ολοήμερου

Μαΐ 201930

Σας ενημερώνουμε ότι το Ολοήμερο δεν θα λειτουργήσει την Τρίτη 4/6/2019  λόγω της εκδρομής που θα πραγματοποιηθεί στο αθλητικό κέντρο Βουτυρίτσας από τις 8:15 π.μ. έως τις 15:15 μ.μ.  με την συμμετοχή όλων των τάξεων του σχολείου.

Επιμορφωτική Ημερίδα Εκπαιδευτικών

Μαΐ 201930

Αγαπητοί Γονείς & Κηδεμόνες,
Σας ενημερώνουμε ότι την Πέμπτη, 6 Ιουνίου 2019 δεν θα πραγματοποιηθούν μαθήματα, επειδή όλες/όλοι οι εκπαιδευτικοί της ομάδας των Δημοτικών Σχολείων της περιοχής μας θα παρακολουθήσουν στο 25ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας και ώρες 8:00-14:00 τις εργασίες της Ημερίδας με θέμα: «Διαχείριση Σχολικής Τάξης – Σχολική Βία & Εκφοβισμός».
Η ημερίδα διοργανώνεται και υλοποιείται στο πλαίσιο των Επιμορφωτικών Ημερίδων του Περιφερειακού Κέντρου Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) Θεσσαλίας με εισηγήσεις και εργαστήρια από Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου Δημοτικής Εκπαίδευσης, που θα πραγματοποιηθούν σε όλα τα Δημοτικά Σχολεία της Θεσσαλίας.

Επιλογή μαθητών/τριών για τη Μαθητική Κατασκήνωση Πλαταμώνα

Μαΐ 201916

Σας ενημερώνουμε ότι  εγκρίθηκε η λειτουργία της Μαθητικής Κατασκήνωσης Πλαταμώνα για το έτος 2019 το μήνα Ιούλιο και για δύο περιόδους των 14 ημερών.

Η επιλογή θα γίνει μεταξύ των μαθητών Γ’, Δ’ και Ε’ τάξεων πάντοτε με τη συγκατάθεση των γονέων, που θα πρέπει όμως να γνωρίζουν ότι δεν μπορούν να πάρουν τα παιδιά τους από την κατασκήνωση πριν από τη λήξη της κατασκηνωτικής περιόδου, γιατί με την τακτική αυτή α) παρεμποδίζουν την εύρυθμη και ομαλή λειτουργία της κατασκήνωσης και β) αποστερούν τη φιλοξενία από άλλα παιδιά που ίσως έχουν ανάγκη να παραμείνουν όλες τις ημέρες.

Η μεταφορά και η αποχώρηση των μαθητών από και προς το χώρο της κατασκήνωσης θα γίνει με ευθύνη των γονέων,ως ακολούθως:

Α΄ Κατασκηνωτική Περίοδος:

Από:  01/07/2019, παραλαβή μαθητών ημέρα Δευτέρα και ώρα από 08.00 π.μ. έως 12:00 π.μ.

Μέχρι: 14/07/2019, αποχώρηση μαθητών ημέρα Κυριακή και ώρα 10.00 – 12.00 π.μ.

Για τους μαθητές που ενδιαφέρονται θα πρέπει να συμπληρωθεί η επισυναπτόμενη αίτηση-υπεύθυνη δήλωση από τον κηδεμόνα του μαθητή/τριας .Καταληκτική ημερομηνία ορίζεται η Παρασκευή 07/06/2019. Δεν θα δοθεί καμία άλλη παράταση και δεν θα γίνονται δεκτές αιτήσεις των σχολείων.

Για το 9ο Δημοτικό Σχολείο έχουν εγκριθεί συνολικά 4 θέσεις  (2 Αγόρια και 2 Κορίτσια)  για την Α’ Κατασκηνωτική Περίοδο.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ¨ΣΜΥΡΝΗ… ΤΟ ΤΖΙΒΑΕΡΙ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ¨

Μαΐ 20197

Στα πλαίσια πολιτιστικού προγράμματος το 9ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας παρουσιάζει τη θεατρική μουσικοχορευτική παράσταση
ΣΜΥΡΝΗ… ΤΟ ΤΖΙΒΑΕΡΙ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ

Εγγραφές μαθητών στην Πρώτη Τάξη

Απρ 201923

Εγγραφές μαθητών στην Πρώτη Τάξη

Ανακοινώνεται ότι οι εγγραφές των μαθητών που θα φοιτήσουν στην Πρώτη τάξη του Δημοτικού Σχολείου κατά τη σχολική χρονιά 2019 – 2020

αρχίζουν τη  Δευτέρα 6 Μαΐου 2019 και λήγουν τη  Δευτέρα 20 Μαΐου 2019.

Στην Πρώτη Τάξη Δημοτικού Σχολείου θα εγγραφούν υποχρεωτικά φέτος παιδιά που γεννήθηκαν  από 1-1-2013 μέχρι και 31-12-2013.

Ώρες εγγραφών: 08.30 – 12.30

Για περισσότερες πληροφορίες :

1. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ στην Α’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ (2019-20)

Μπορείτε να κατεβάσετε το Ατομικό Δελτίο Υγείας και την Αίτηση εγγραφής:

ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΜΑΘΗΤΗ

2. ΑΙΤΗΣΗ – ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ [οκ]

Επίσκεψη στο Animus

Απρ 201915

Οι μαθητές της Β1’ και Β2’ τάξης τη Δευτέρα 8 Απριλίου συμμετείχαν σε βιωματικό και εκπαιδευτικό πρόγραμμα που είχε ως στόχο την εξοικείωση και την ευαισθητοποίηση  των παιδιών σε θέματα «διαφορετικότητας».

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο του κέντρου «ANIMUS».

Το πρόγραμμα είχε σαφείς εκπαιδευτικούς στόχους, καλλιεργούσε την ενσυναίσθηση, ενθάρρυνε την αποδοχή και προωθούσε τη φιλία. Την επιστημονική επιμέλεια, επίβλεψη και υλοποίηση του προγράμματος είχαν οι ψυχολόγοι του κέντρου. Τους μικρούς μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί, Μαργαρίτα Οικονόμου, Βούλα Ξύστρα και Βαγιάννα Ράγκου.

« Παλιότερα άρθρα

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

01-350x178

2 ΕΘΝΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ETWINNING ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2013-2014!

ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

ΠΑΙΔΙΑ μη ξεχνάτε να βλέπετε τις δημοσιεύσεις που αφορούν:
- την ΤΑΞΗ σας
- το ΜΑΘΗΜΑ που σας ενδιαφέρει
- και τα ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ (είναι η κατηγορία που περιλαμβάνει τις δημοσιεύσεις που εσείς ξεχωρίζετε!)
---------------
Και εσείς ΓΟΝΕΙΣ
μην ξεχνάτε να μας στέλνετε ενδιαφέροντα άρθρα!
Η αρχή έγινε!

ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΚΑΛΑ Η ΣΕΛΙΔΑ;

Για καλύτερη πλοήγηση στην εφημερίδα μας χρησιμοποιήστε τους περιηγητές Mozilla Firefox ή Google Chrome και εγκαταστήστε το πρόγραμμα Adobe Flash Player .

Κάντε κλικ εδώ

H ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΜΕΤΡΑΕΙ

Η ιστοσελίδα μας άλλαξε! Ελπίζουμε να σας αρέσει περισσότερο!
Γράψτε μας τα σχόλια σας!

TO BLOG ΤΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ

βιλλυ2