9ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

Εγκύκλιος του Υπουργείου Παιδείας για την εποχική γρίπη

«Ιστορίες Παιδιών»

Ιαν 201929

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας  «Ιστορίες Παιδιών» τα παιδιά του Δ-1 ζωγράφισαν τις δικές τους ιστορίες.

ΑΡΓΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ, ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ Η ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Ιαν 201927

Καταργήθηκε η διάταξη που όριζε ότι στις σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κατά την ημέρα εορτασμού των Τριών Ιεραρχών πραγματοποιούνται εορταστικές εκδηλώσεις.

Σύμφωνα με το υπουργείο Παιδείας” Η εορτή των Τριών Ιεραρχών (Τετάρτη 30 Ιανουαρίου) αποτελεί ημέρα αργίας για τις σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 32 του Σχεδίου Νόμου για το Παν. Δυτικής Αττικής. Παράλληλα, καταργήθηκε η περίπτ. δ΄ της παρ. 2 του άρθρου 3 του π.δ. 79/2017 (Α΄ 109, διόρθ. σφάλμ. Α΄112) η οποία όριζε ότι στις σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κατά την ημέρα αυτή πραγματοποιούνται εορταστικές εκδηλώσεις”. Επίσης η κείμενη νομοθεσία ορίζει ρητά ότι η ίδια ημέρα αποτελεί ημέρα αργίας για τις σχολικές μονάδες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ

Ιαν 201910

Από τον Δήμο Λαρισαίων ανακοινώνεται ότι τα σχολεία Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Λαρισαίων, θα παραμείνουν κλειστά αύριο Παρασκευή 11 Ιανουαρίου, λόγω των καιρικών συνθηκών και πιθανού παγετού.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ

Ιαν 201910

Σας ενημερώνουμε ότι αύριο Παρασκευή 11 Ιανουαρίου 2019 δεν θα γίνει το μάθημα της

κολύμβησης για τους μαθητές/τριες της Γ’ τάξης του σχολείου.

Οι μαθητές να μην πάρουν μαζί τους τα πράγματα για το κολυμβητήριο.

Η Διευθύντρια του σχολείου

Παπαναγιώτου Βασιλική

Νεότερη ενημέρωση για τη λειτουργία των Σχολικών μονάδων αρμοδιότητας της Δ/νσης ΠΕ Λάρισας για την Πέμπτη 10/1/2019.

Ιαν 20199

Λόγω την μεσημεριανής χιονόπτωσης και του παγετού, ΟΛΕΣ οι σχολικές μονάδες των Δήμων ΛΑΡΙΣΑΣ, ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ, ΤΕΜΠΩΝ, ΚΙΛΕΛΕΡ, ΑΓΙΑΣ και ΦΑΡΣΑΛΩΝθα παραμείνουν ΚΛΕΙΣΤΕΣ την ΠΕΜΠΤΗ 10/1/2019, σύμφωνα με αντίστοιχες αποφάσεις των Δημάρχων.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ Δ/ΝΣΗΣ ΠΕ ΛΑΡΙΣΑΣ

Ιαν 20197
Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας σας ενημερώνει για τη λειτουργική κατάσταση των σχολικών μονάδων ανά Δήμο.

Δήμος Λάρισας

ΑΝΟΙΚΤΕΣ θα είναι όλες οι σχολικές μονάδες του Δήμου Λάρισας την Τρίτη 8/1/2019.

Η προσέλευση όλων των μαθητών θα γίνει κανονικά.

Δήμος Ελασσόνας

ΚΛΕΙΣΤΕΣ θα είναι όλες οι σχολικές μονάδες του Δήμου Ελασσόνας για την Τρίτη 8/1/2019 λόγω καιρικών συνθηκών.

Δήμος Τυρνάβου

ΚΛΕΙΣΤΕΣ θα είναι όλες οι σχολικές μονάδες του Δήμου Τυρνάβου για την Τρίτη 8/1/2019 λόγω καιρικών συνθηκών.

Δήμος Τεμπών

Κλειστά θα παραμείνουν τα Δημοτικά Σχολεία Καλλιπεύκης, Αιγάνης και Αμπελακίων, καθώς επίσης τα Νηπιαγωγεία Αμπελακίων και Αιγάνης, για τηνΤρίτη 8/01/2019, λόγω καιρικών συνθηκών.

ΑΝΟΙΚΤΕΣ θα είναι όλες οι υπόλοιπες σχολικές μονάδες του Δήμου Τεμπών.

Η προσέλευση όλων των μαθητών θα γίνει κανονικά.

Δήμος Κιλελέρ

ΑΝΟΙΚΤΕΣ θα είναι όλες οι σχολικές μονάδες του Δήμου Κιλελέρ την Τρίτη 8/1/2019.

Η προσέλευση όλων των μαθητών θα γίνει στις 9:00 πμ.

Δήμος Αγιάς

Κλειστά θα παραμείνουν τα Δημοτικά Σχολεία και Νηπιαγωγεία Στομίου και Μελιβοίας την Τρίτη 8/1/2019.

ΑΝΟΙΚΤΕΣ θα είναι όλες οι υπόλοιπες σχολικές μονάδες του Δήμου Αγιάς.

Η προσέλευση όλων των μαθητών θα γίνει στις 9:30 πμ.

Δήμος Φαρσάλων

ΚΛΕΙΣΤΕΣ θα είναι όλες οι σχολικές μονάδες του Δήμου Φαρσάλων για την Τρίτη 8/1/2019 καθώς και την Τετάρτη 9/1/2019 λόγω καιρικών συνθηκών.

Αν υπάρξει  οποιαδήποτε καιρική αλλαγή ή επιδείνωση, που θα προκαλέσει ενδεχόμενα νέα δεδομένα, θα εκτιμηθεί την Τρίτη το πρωί και θα ενημερωθείτε με νέα ανακοίνωση.

ΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟΝ ΑΪ ΒΑΣΙΛΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Δεκ 201822

Οι μαθητές του σχολείου μας έστειλαν γράμμα στον αγαπημένο τους Άγιο Βασίλη κατά την διάρκεια του μαθήματος της Πληροφορικής.

Για να δείτε τα γράμματα των μαθητών της Β’ Δημοτικού πατήστε εδώ .

Για να δείτε τα γράμματα των μαθητών της Γ’ Δημοτικού πατήστε εδώ .

Για να δείτε τα γράμματα των μαθητών της Δ’ Δημοτικού πατήστε εδώ .

Για να δείτε τα γράμματα των μαθητών της Ε’ Δημοτικού πατήστε εδώ .

Για να δείτε τα γράμματα των μαθητών της ΣΤ’ Δημοτικού πατήστε εδώ .

« Παλιότερα άρθρα

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

01-350x178

Επισκέπτες αυτή τη στιγμή:

2 ΕΘΝΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ETWINNING ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2013-2014!

ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

ΠΑΙΔΙΑ μη ξεχνάτε να βλέπετε τις δημοσιεύσεις που αφορούν:
- την ΤΑΞΗ σας
- το ΜΑΘΗΜΑ που σας ενδιαφέρει
- και τα ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ (είναι η κατηγορία που περιλαμβάνει τις δημοσιεύσεις που εσείς ξεχωρίζετε!)
---------------
Και εσείς ΓΟΝΕΙΣ
μην ξεχνάτε να μας στέλνετε ενδιαφέροντα άρθρα!
Η αρχή έγινε!

ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΚΑΛΑ Η ΣΕΛΙΔΑ;

Για καλύτερη πλοήγηση στην εφημερίδα μας χρησιμοποιήστε τους περιηγητές Mozilla Firefox ή Google Chrome και εγκαταστήστε το πρόγραμμα Adobe Flash Player .

Κάντε κλικ εδώ

H ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΜΕΤΡΑΕΙ

Η ιστοσελίδα μας άλλαξε! Ελπίζουμε να σας αρέσει περισσότερο!
Γράψτε μας τα σχόλια σας!

TO BLOG ΤΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ

βιλλυ2