ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ

ΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ “ΑΓΩΓΗ ΣΤΟΜΑΤΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ”

1555576069

Το Υπουργείο Υγείας σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού συντονίζει δράσεις και παρεμβάσεις στο πλαίσιο αγωγής υγείας σε σχολικές μονάδες σε εθνικό επίπεδο με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του μαθητικού πληθυσμού σε θέματα δημόσιας υγείας.

Σκοπός της προληπτικής οδοντιατρικής στα παιδιά είναι η διατήρηση της υγείας τόσο των ούλων όσο και των δοντιών του μικρού ασθενούς. Η πρόληψη είναι ιδιαίτερα σημαντική για τα παιδιά καθώς τα δόντια, το στόμα και τα ούλα τους είναι υπό συνεχή διαμόρφωση.

Screenshot 1

Ευχαριστούμε πολύ την Κυρία Παππά και την ομάδα της για όλα τα υπέροχα που μας έδειξαν και μας έμαθαν!!

WEBINAR ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΓΟΝΕΩΝ: “ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ: ΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ”

Webinar 25.04 banner 1640 x 550 px

Το Σωματείο Eliza – Εταιρία κατά της Κακοποίησης του Παιδιού διοργανώνει webinar επιμόρφωσης γονέων με τίτλο “Ενδοσχολική Βία: Πρόληψη & Αντιμετώπιση στο Σπίτι”, με στόχο την κατανόηση και αντιμετώπιση της ενδοσχολικής βίας. Μεταξύ άλλων θα συζητηθούν, ο ορισμός του φαινομένου, παραδείγματα περιστατικών, παράγοντες που την επηρεάζουν, σημάδια, προτάσεις για διαχείριση και πρόληψη, καθώς και οι νομικές ευθύνες γονέων και εκπαιδευτικών.

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά την Πέμπτη 25 Απριλίου 2024 στις 17.00 – 19.30.

Δείτε το επιστημονικό πρόγραμμα εδώ.

Η εγγραφή στην επιμόρφωση είναι δωρεάν.

Το webinar θα μαγνητοσκοπηθεί για εκπαιδευτικούς λόγους.

Οι εγγεγραμμένοι θα λάβουν mail με τις οδηγίες παρακολούθησης.

1ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

Tο  Νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στην Έκθεση Μαθητικής Δημιουργίας με μια εικαστική δημιουργία με τίτλο «Είμαστε κι εμείς εδώ!» στο 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών που διοργανώθηκε από 5-7 Απριλίου στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων .

Τα μικρά νηπιάκια του 5ου Νηπιαγωγείου Ιωαννίνων μαθαίνουν για τα δικαιώματά τους και διεκδικούν. Μέσα από την εικαστική συνεργατική δράση προσπαθούν να εκφράσουν και οπτικοποιούν  το δικαίωμα στο παιχνίδι, την ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων, τη σωστή διατροφή και φροντίδα καθώς επίσης την προστασία από κάθε μορφή κακοποίησης.

αρχείο λήψης 1

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΖΩΪΑΣ

Από φέτος  η 4η Απρίλιου καθιερώνεται ως η Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωϊας. Αυτή τη μέρα επιδιώκεται η προώθηση, η ευαισθητοποίηση, η ανάπτυξη της φιλοζωίας και η υπεύθυνη κηδεμονία ζώου συντροφιάς από τους/ τις μαθητές/τριες.

Στο πνεύμα αυτό, το νηπιαγωγείο μας μέσα από συζητήσεις και παρουσίαση σχετικού εποπτικού υλικού προσέγγισε το θέμα και ανέλαβε την πρωτοβουλία να συγκεντρώσει τροφή για τους τετράποδους φίλους μας που στερούνται δυστυχώς τα βασικά για την επιβίωσή τους.

αρχείο λήψης