Σχολική Βία και Σχολικός Εκφοβισμός

67638c2c d4df 447a 91aa ef77b63afd947γ7IMG 3445IMG 3445Στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού στις 6 Μαρτίου οι μαθητές του νηπιαγωγείου μας συμμετείχαν σε μια σειρά από δράσεις.  Αρχικά διαβάσαμε το βιβλίο  ‘’Τα  χέρια δεν είναι για να δέρνουμε ‘’ και μιλήσαμε  για το  τι παρουσιάζει  και δείχνει . Τα παιδιά μέσα από διεξοδική συζήτηση κατανόησαν πως με τα χέρια μας  μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα αλλά όχι να χτυπάμε τους άλλους .

1

Ακολούθησε η προβολή στο you tube του γνωστού παραμυθιού ‘’Το ασχημόπαπο ‘’ του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν.

2

Στη συνέχεια τα παιδιά είδαν στον υπολογιστή δυο ιστορίες για τη βία στο σχολείο, σε μορφή pdf , με τίτλο  ‘’Τα μπαλόνια της φιλίας ‘’   και   ‘’Η Μόνα σε καινούριο σχολείο’’ . Ακολούθησε ξανά συζήτηση  και προβληματισμός.

3

Σε ατομικό  φύλλο εργασίας επεσήμαναν τις σωστές και λάθος συμπεριφορές στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Ομαδοποίησαν όσα μας ενώνουν και όσα μας χωρίζουν

9 8

και αποφασίσαμε να λέμε ΝΑΙ στη φιλία και ΟΧΙ στη βία

11 10

Τέλος η κάθε τάξη έφτιαξε τη δική της αφίσα αποτυπώνοντας τα δικά της μηνύματα κατά της σχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού και αναρτήθηκαν σε εμφανή μέρη ώστε να γίνουν γνωστές οι απόψεις των παιδιών σε γονείς και επισκέπτες.

7γ 7α 7β 767638c2c d4df 447a 91aa ef77b63afd94