Την Πέμπτη 2 Μαρτίου 2023 η Δ΄ και η Ε΄ Τάξη  επισκέφθηκαν το χώρο της 6ης ΕΜΑΚ. (Ανδρέα Λασκαράτου 42-50), προκειμένου να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Η επίσκεψη ήταν τραγικά επίκαιρη μετά και το τραγικό σιδηροδρομικό δυστύχημα στα Τέμπη, αλλά και τους πρόσφατους καταστροφικούς σεισμούς στην Τουρκία, στους οποίους επενέβη και δύναμη της ελληνικής ΕΜΑΚ απεγκλωβίζοντας και σώζοντας ανθρώπους από τα ερείπια.  Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές και οι μαθήτριες ενημερώθηκαν για το αντικείμενο της ΕΜΑΚ και τον ειδικό εξοπλισμό που χρησιμοποιεί. Επίσης οι συμμετείχαν σε βιωματικές δράσεις για την αντιμετώπιση έκτακτων αναγκών (σεισμοί, πλημμύρες, φυσικές καταστροφές) και γενικότερα θεμάτων που άπτονται της προστασίας του πολίτη.

Ήταν μια σπουδαία εμπειρία για όλους τους συμμετέχοντες μαθητές και εκπαιδευτικούς! Ευχαριστούμε θερμά την 6η ΕΜΑΚ, καθώς και το σύνολο του Πυροσβεστικού Σώματος για το σπουδαίο έργο που προσφέρει σώζοντας ανθρώπινες ζωές!

dsBuffer.bmp   image 67530497

image 67513857   . 80 2