Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι, αγαπητοί γονείς,
Αποτελεί κοινή παραδοχή ότι το διαδίκτυο και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης έχουν καταλάβει ένα μεγάλο μέρος της καθημερινότητάς μας υποκαθιστώντας την άμεση, πρόσωπο με πρόσωπο, επαφή και επικοινωνία μεταξύ μας. Μάλιστα, έχουν συμβάλει στη δημιουργία μιας νέας κοινωνικής πραγματικότητας όπου όλοι μας είμαστε ελεύθεροι να εκφράσουμε την άποψή μας και να την μοιραστούμε με τους φίλους και τους συνανθρώπους μας. Ωστόσο, η μη συνετή χρήση τους ελλοχεύει πολλούς κινδύνους για τους χρήστες και ιδιαίτερα για τα παιδιά και τους έφηβους.
Λαμβάνοντας, λοιπόν υπόψη τις παραπάνω παραδοχές, αλλά και τις ανάγκες και προτάσεις σας, τα
σχολεία μας 51ο & 52ο Δημ. Σχ. Πατρών σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης Αχαΐας «Καλλίπολις» και την Σ.Ε.Ε 7ης Ενότητας του Π.Ε.Κ.Ε.Σ Δυτικής Ελλάδας κ. Νικολακοπούλου Αικατερίνη, διοργανώνουν το 3ο στη σειρά επιμορφωτικό εργαστήριο το οποίο απευθύνεται σε γονείς και εκπαιδευτικούς με θέμα:
«Το Διαδίκτυο στη ζωή μας: διατηρώντας τη σύνδεση με τα παιδιά μας ανοιχτή».
Στο πλαίσιο του εργαστηρίου θα προσπαθήσουμε να απαντήσουμε σε ερωτήματα όπως:

• Ποιοι είναι οι πιο συχνοί κίνδυνοι για τα παιδιά & τους εφήβους στο Διαδίκτυο και πως μπορούμε να τα προστατέψουμε;
  • Ποια στάση να κρατήσουμε ως γονείς σχετικά με τα ηλεκτρονικά παιχνίδια
    και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης;
  • Πότε μιλάμε για «εξάρτηση» και πως μπορούμε να προλάβουμε την εμφάνιση της;

Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά, τη Δευτέρα 28 Μαρτίου 2022 στις 18:00 μέσω της
πλατφόρμας Webex σε αίθουσα το link της οποίας θα σας κοινοπιηθεί με e-mail.
Επιμορφώτριες του προγράμματος θα είναι η κ. Σταύρου Θωμαΐς, Κοινωνική Λειτουργός του Κέντρου Πρόληψης Αχαΐας Καλλίπολις και η κ. Κατερίνα Νικολακοπούλου, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου, ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας.

Σύμφωνα με σχετική εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές μαθητών/τριών στα
δημόσια Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία της χώρας για το σχολικό έτος 2022-23,
παρατείνονται μέχρι και τη Δευτέρα 28 Μαρτίου 2022.

Δείτε τη σχετική εγκύκλιο: