Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να βρείτε τον “Μικρό οδηγό σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης με εικόνες – μετάφραση των βασικών όρων και  επιλογών στα Ελληνικά ( Έκδοση 3)”.

Συγγραφή οδηγού: Τσακαλογιάννη ΓεωργίαΕκπαιδευτικός ΠΕ86 – Τεχνική υπεύθυνη στο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας

v3.2_WebexMeetings_Μικρός-Οδηγός-Εκπαιδευτικού

Αγαπητοί γονείς,

Σύμφωνα με ανακοίνωση του Υ.ΠΑΙ.Θ από τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου και για δύο εβδομάδες αναστέλλεται η δια ζώσης λειτουργία των δομών πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης σε όλη τη χώρα. Νηπιαγωγεία και Δημοτικά σχολεία παραμένουν κλειστά, όπως και τα Γυμνάσια και τα Λύκεια της χώρας, μέχρι και τις 27 Νοεμβρίου.

Σύμφωνα με την ίδια ανακοίνωση, η πρωτοβάθμια εκπαίδευση θα λειτουργήσει εξ αποστάσεως με δύο αλληλένδετους τρόπους, με την εκπαιδευτική τηλεόραση και τη σύγχρονη τηλε-εκπαίδευση:

– Εκπαιδευτική τηλεόραση: Από τη Δευτέρα το πρωί στις 9 π.μ. – πρώτη ημέρα εφαρμογής των μέτρων – θα αρχίσουν να προβάλλονται από την ΕΡΤ2 τηλεοπτικά μαθήματα για μαθητές δημοτικού.

– Σύγχρονη τηλεκπαίδευση: Από τη Δευτέρα, σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς, θα καταρτιστεί πρόγραμμα σύγχρονης τηλε-εκπαίδευσης και θα γίνουν οι απαραίτητες δοκιμές. Η τηλε-εκπαίδευση θα ξεκινήσει την Τετάρτη, μετά τη σχολική αργία της 17ης Νοεμβρίου.

Η τηλε-εκπαίδευση θα είναι υποχρεωτική, η κάθε διδακτική ώρα θα έχει διάρκεια 30’. Το πρόγραμμα κάθε τάξης θα σας αποσταλεί με e-mail και παράλληλα θα αναρτηθεί στις πλατφόρμες e-me και e-class των εκπαιδευτικών.

Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας, μέχρι στιγμής, δεν έχει τη δυνατότητα να διαθέσει συσκευές στους μαθητές. Έχουμε παραλάβει μόνο 2 tablet, τα οποία θα διατεθούν στους εκπαιδευτικούς για τις ανάγκες της σύγχρονης τηλε-εκπαίδευσης. Στην περίπτωση που υπάρχει αδυναμία σύνδεσης των μαθητών με κάμερα και μικρόφωνο (Η/Υ, tablet, smartphone) δίνεται η δυνατότητα σύνδεσης μέσω σταθερού τηλεφώνου.

Εν αναμονή των οδηγιών του Υ.ΠΑΙ.Θ θα ενημερωθείτε με νέο μήνυμα, αλλά και από την ιστοσελίδα του σχολείου για την εφαρμογή της διαδικασίας τηλε-εκπαίδευσης.

Πάτρα 14/11/2020

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ