Απεντόμωση – μυοκτονία 2η επανάληψη 22/12/2020

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Διάφορα | , στις 24-12-2020

Προετοιμάζοντας το σχολικό περιβάλλον για την υποδοχή των μαθητών κατά την έναρξη των μαθημάτων την Παρασκευή 8 Ιανουαρίου 2021, πραγματοποιήσαμε την 2η επανάληψη της απεντόμωσης – μυοκτονίας.

Το σχολείο που τόσο μας έλειψε και τόσο επιθυμήσαμε θα είναι έτοιμο να συνεχίσουμε τη δουλειά μας, όχι εκεί που την αφήσαμε αλλά λίγο παρακάτω, αφού η τηλεκπαίδευση, με τα προβλήματα και τα απρόοπτά της, μας έδωσε την δυνατότητα.

Ελπίζουμε ότι με την προσοχή και τη συνέπεια όλων θα βγούμε από την πανδημία και θα είμαστε πάλι όλοι μαζί.

Καλές γιορτές!

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Διάφορα | , στις 22-12-2020

Έλεγχοι Α΄τριμήνου 2020-21

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Εκπαιδευτικοί | , στις 18-12-2020

Το Α΄τρίμηνο του διδακτικού έτους 2020-21 έληξε στις 10 Δεκεμβρίου. Ήταν ένα τρίμηνο που τα μαθήματα έγιναν κατά τα 2/3 στο σχολείο και κατά το 1/3 με εξ αποστάσεως σύγχρονη και ασύγχρονη μέθοδο. Η συνθήκη δεν ήταν πρωτόγνωρη, αφού έτσι λειτουργήσαμε και μια μεγάλη περίοδο του προηγούμενου διδακτικού έτους, αλλά ήταν σημαντικά πιο απαιτητική λόγω της προσπάθειας για πρόοδο στην ύλη των μαθημάτων και επιβαρυμένη με το άγχος και την αγωνία για τους συνανθρώπους μας εν μέσω μιας πανδημίας με υψηλούς ρυθμούς εξάπλωσης.

Ο έλεγχος προόδου του Α΄τριμήνου για τους μαθητές των Γ, Δ, Ε και ΣΤ τάξεων θα σταλεί ηλεκτρονικά στο e-mail των γονέων και κηδεμόνων σήμερα Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2020 μετά το πέρας των μαθημάτων (17.20΄) και θα παραδοθεί κατά την επιστροφή μας στο σχολείο.

Η ενημέρωση των γονέων για τις Α, Β και Γ τάξεις και η επικοινωνία για τις Δ, Ε και ΣΤ τάξεις θα γίνει στις ψηφιακές αίθουσες των δασκάλων και των εκπαιδευτικών ειδικοτήτων στην ηλεκτρονική πλατφόρμα webex που χρησιμοποιούμε και για τα μαθήματα.

Το πρόγραμμα των κατ’ ιδίαν αυτών συναντήσεων θα ανακοινωθεί από τους εκπαιδευτικούς στην κυψέλη τους στην e-me και από το σχολείο στο e-mail του γονέα.

Η υπουργική απόφαση για τη βαθμολογία Α΄τριμήνου εδώ → ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ Α ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΦΕΚ_5485

Δωρεά καλλωπιστικών δέντρων για το προαύλιό μας

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Διάφορα | , στις 17-12-2020

Τα πολλαπλά οφέλη των δέντρων είναι γνωστά, τα αναφέρουμε και τα διαπραγματευόμαστε συχνά με διάφορες αφορμές κατά την εκπαιδευτική διαδικασία. Η θεωρία, όμως, είναι καλό να συνοδεύεται κι από πράξεις.

Η διαρρύθμιση του προαυλίου του σχολείου μας σε μικρότερα τμήματα κι επίπεδα, λόγω της ανέγερσης του νηπιαγωγείου, δημιουργεί την ανάγκη και μας παρέχει την ευχέρεια  να προσθέσουμε δέντρα σε μια πλευρά του, για να το ομορφύνουμε και να εξασφαλίσουμε προοπτικά καλύτερες συνθήκες χρήσης κατά τις ηλιόλουστες και ζεστές ημέρες λειτουργίας του σχολείου.

Σ’ αυτή την προσπάθεια βρήκαμε συμπαραστάτη και ευχαριστούμε τον κ. Τονίδη Αντώνιο και το κατάστημα GREEN GARDEN (Βασ. Κων/νου 144) που πρόσφερε έξι καλλωπιστικές μουριές.

 

Νέα ενημέρωση για 18/12. Μαθήματα από την τηλεόραση. Πρόγραμμα από 14/12 έως 18/12.

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Διάφορα, Εξ αποστάσεως | , στις 12-12-2020

Πρόγραμμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ από τη Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου έως την Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2020 (τάξεις Α΄,Β΄,Γ΄,Δ΄,Ε΄& ΣΤ΄). Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX.

Έναρξη ώρα 09.00΄στην ΕΡΤ2.

Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου 2020

09:00 Γλώσσα Α’: Γάτα και παπαγάλος (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη) – 25’08
09:25 Φυσική αγωγή Α’-Β’: Χόρεψε μαζί μας (Εκπαιδευτικοί: Χρύσα Νάκη-Κωνσταντίνα Καψουροπούλου) – 22’39
09:47 Μαθηματικά Γ’: Ισοδύναμα κλάσματα (Εκπαιδευτικός: Αλέκα Μίχου)-21’01
10:08 Φυσική Αγωγή Γ’-ΣΤ’: Γυμναστική…επί κοντώ (Εκπαιδευτικός: Παναγιώτα Χατζηεμμανουήλ) – 22’28
10:31 Θεατρική Αγωγή Δ’-ΣΤ’: Εξερευνώντας δημιουργικά την ιστορία μας – Η Κατοχή (Θεατρολόγος: Ισμήνη Σακελλαροπούλου) – 09’22
10:41 Φυσική Ε’: Το ταξίδι της τροφής (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Πιπερίδου) – 27’01
11:08 Φυσική αγωγή Ε’- ΣΤ’: Ξε-σηκώνομαι με ρυθμό (Εκπαιδευτικός: Παναγιώτα Χατζηεμμανουήλ) – 24’23
11:33 Μαθηματικά ΣΤ’: Παραγοντοποίηση φυσικών αριθμών (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου) – 23’12

Η σελίδα θα ενημερωθεί με τις υπόλοιπες ημέρες, μόλις ανακοινωθεί το πρόγραμμα από την ΕΡΤ2.

Τρίτη 15 Δεκεμβρίου 2020

09:00 Γλώσσα Α’: Ένα λεμόνι με φτερά (Λ) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη) – 31’34
09:32 Μαθηματικά Β’: Υπολογίζω με πολλούς τρόπους μέχρι το 100. Εισαγωγή στην προπαίδεια (Εκπαιδευτικός: Βασιλεία Μπάδα) – 26’36
09:59 Φυσική Αγωγή Α’-Δ’: Μπαλονοπροκλήσεις (Εκπαιδευτικοί: Χρύσα Νάκη – Παναγιώτα Χατζηεμμανουήλ) – 22’56
10:22 Γλώσσα Β’: Που λες είδα… (Εκπαιδευτικός: Ευηάννα Πακτσεβάνογλου) – 22’30
10:45 Μουσική Γ’-Δ’: Δυνατά-Σιγά (Εκπαιδευτικός: Γεώργιος Σιτώτης) – 19’20
11:05 Θεατρική Αγωγή Δ’-ΣΤ’: Εξερευνώντας δημιουργικά την ιστορία μας – Η Επανάσταση του 1821 (Θεατρολόγος: Ισμήνη Σακελλαροπούλου) – 13’18
11:19 Γλώσσα Ε’: Οι φίλοι τραγουδάνε – Οι φίλοι γιορτάζουν (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου) – 27’07
11:46 Μαθηματικά ΣΤ’: Πολλαπλάσια ενός αριθμού – Ε.Κ.Π. (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου) – 26’15

Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου 2020

09:00 Γλώσσα Α’: Χάσαμε τη γάτα (Χ) (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου) – 26’06
09:26 Φυσική Αγωγή Α’-ΣΤ’: Γυμναστική για όλους (Εκπαιδευτικοί: Χρύσα Νάκη, Κωνσταντίνα Καψουροπούλου, Παναγιώτα Χατζηεμμανουήλ) – 19’18
09:46 Μαθηματικά Β’: Γνωρίζω τα αριθμητικά μοτίβα. Εισαγωγή στην προπαίδεια (Εκπαιδευτικός: Βασιλεία Μπάδα) – 18’34
10:05 Μαθηματικά Γ’: Επανάληψη στα κλάσματα (Εκπαιδευτικός: Αλέκα Μίχου) – 21’29
10:27 Μουσική Γ’-ΣΤ’: Κατασκευή πνευστών μουσικών οργάνων (Εκπαιδευτικός: Γεώργιος Σιτώτης) – 20’44
10:48 Γλώσσα Δ’: Ρόδα είναι και γυρίζει (Εκπαιδευτικός: Ελισάβετ Βιτζηλαίου) – 26’24
11:15 Μαθηματικά Ε’: Σύγκριση και διάταξη κλασμάτων (Εκπαιδευτικός: Λεωνίδας Μπανάκος) – 27’07
11:32 Γλώσσα ΣΤ’: Αιολική γη (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη) – 27’40

Πέμπτη 17 Δεκεμβρίου 2020

09:00 Μαθηματικά Α’: Αθροίσματα μέχρι το 10 (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Τζαβέλλα) – 22’33
09:23 Γλώσσα Α’- Β’: Κείμενα και ποιήματα για τα Χριστούγεννα (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Πιπερίδου) – 27’08
09:50 Θεατρική Αγωγή Α’-ΣΤ’: Ένα χριστουγεννιάτικο παραμύθι για όλους! (Θεατρολόγος: Ισμήνη Σακελλαροπούλου) – 18’35
10:09 Μελέτη Περιβάλλοντος Β’: Φυτά (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) – 20’19
10:30 Ιστορία Γ’: Ο Θησέας επιστρέφει στην Αθήνα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα) – 17’52
10:48 Μαθηματικά Δ’: Γνωρίζω καλύτερα τους δεκαδικούς αριθμούς (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Παινέση) – 15’54
11:04 Μαθηματικά Ε’: Πρόσθεση και αφαίρεση κλασμάτων (Εκπαιδευτικός: Λεωνίδας Μπανάκος) – 31′
11:35 Γαλλικά Ε’-ΣΤ’: C’est Noël: Faisons la fête! Première partie – μέρος 1ο (Εκπαιδευτικοί: Ελισάβετ Κρίπα – Ζαφειρία Πλαταρά) – 22’49

Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2020

09:00 Μαθηματικά Α’: Οι τακτικοί αριθμοί – Τα διπλά αθροίσματα (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Τζαβέλλα) – 24’44
09:25 Γλώσσα Β’: Πω πω! Κόσμος που περνά! (Εκπαιδευτικός: Ευηάννα Πακτσεβάνογλου) – 25’40
09:51 Μελέτη Περιβάλλοντος Γ’: Κατηγορίες φυτών (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) – 18’50
10:10 Γλώσσα Γ’- Δ’: Κείμενα και ποιήματα για τα Χριστούγεννα (Εκπαιδευτικός: Ελισάβετ Βιτζηλαίου) – 27’53
10:38 Μαθηματικά Δ’: Διαχειρίζομαι δεκαδικούς αριθμούς (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Παινέση) – 20’45
10:59 Ιστορία Ε’: Οι Δήμοι αναστατώνουν την πρωτεύουσα με την «Στάση του Νίκα» (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα) – 18’05
11:18 Γλώσσα Ε’-ΣΤ’: Κείμενα και ποιήματα για τα Χριστούγεννα (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη)- 22’42
11:41 Γαλλικά Ε’-ΣΤ’: C’est Noël: Faisons la fête! Première partie – μέρος 2ο (Εκπαιδευτικοί: Ελισάβετ Κρίπα / Ζαφειρία Πλαταρά) – 18’58

Ενημερωτικό υλικό του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη. Χρήσιμο για μεγάλους και μικρούς πολίτες.

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Γονείς, Διάφορα, Εκπαιδευτικοί | , στις 11-12-2020

Μαθήματα από την τηλεόραση. Πρόγραμμα από 7/12 έως 11/12.

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Διάφορα, Εξ αποστάσεως | , στις 06-12-2020

Πρόγραμμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ από τη Δευτέρα 7 Δεκεμβρίου έως την Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου 2020 (τάξεις Α΄,Β΄,Γ΄,Δ΄,Ε΄& ΣΤ΄). Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX.

Έναρξη ώρα 09.00΄στην ΕΡΤ2.

Δευτέρα 7 Δεκεμβρίου 2020

09:00 Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: «Το πουλόβερ» (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου – Αφροδίτη Τζεβελέκου) – 08’10
09:09 Γλώσσα Α’: Επανάληψη της ενότητας «Η παρέα» (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζόγιαννη) – 33′
09:42 Μελέτη Περιβάλλοντος Β’: Ζώα: Εμείς και τα ζώα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Μπόραντα) – 25’42
10:08 Γλώσσα Γ’: Ενεργητική και Παθητική Φωνή Ενεστώτα (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 23’26
10:32 Αγγλικά Γ’-Δ’: At home (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry) – 16’58
10:49 Μαθηματικά Ε’: Κλάσματα μεγαλύτερα της ακέραιης μονάδας (Εκπαιδευτικός: Λεωνίδας Μπανάκος) – 19’30
11:09 Γλώσσα Ε’-ΣΤ’: Σχηματισμός ρημάτων -βάλλω. Σύνθεση και παραγωγή (Εκπαιδευτικός: Λαμπρινή Κουτσοκέρα) – 16’40
11:26 Γερμανικά Ε’-ΣΤ’: Καλημέρα (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου) – 28’20

Τρίτη 8 Δεκεμβρίου 2020

Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: «Οι καλοί και οι κακοί πειρατές» (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου / Αφροδίτη Τζεβελέκου)
Γλώσσα Α’: Καμήλα και μήλα (Η) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)
Αγγλικά Α’-Β’: My English (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)
Γλώσσα Γ’: Οι μικροί ταξιδιώτες ανεβαίνουν στο βουνό (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Ρουσσοπούλου)
Γλώσσα Δ’: Στον δρόμο με τον Σωτήρη (Εκπαιδευτικός: Βασιλεία Μπάδα)
Μαθηματικά Ε’: Ισοδυναμία κλασμάτων – απλοποίηση κλασμάτων (Εκπαιδευτικός: Λεωνίδας Μπανάκος)
Γερμανικά Ε’-ΣΤ’ (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου)
Ιστορία ΣΤ’: Τα κυριότερα επαναστατικά κινήματα (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Πασιόπουλος)

Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου 2020

Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: «Μια κάμπια πολύ πεινασμένη» (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου / Αφροδίτη Τζεβελέκου)
Θεατρική αγωγή Α’- Δ’: Ο ρόλος στο παράθυρο (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Τριανταφυλλοπούλου)
Μελέτη Περιβάλλοντος Β’: Τα ζώα και το περιβάλλον τους (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Μπόραντα)
Μελέτη Περιβάλλοντος Γ’: Σήματα οδικής κυκλοφορίας (Εκπαιδευτικός: Ευηάννα Πακτσεβάνογλου)
Μαθηματικά Γ’: Προσθέσεις και αφαιρέσεις τριψήφιων αριθμών (Εκπαιδευτικός: Βασιλεία Μπάδα)
Ευέλικτη ζώνη Δ’-ΣΤ’: Κινηματογραφικό Εργαστήρι (Εκπαιδευτικός: Γιάννα Δεληγιάννη) – 24’02
Αγγλικά Ε’-ΣΤ’: A different country (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)
Γλώσσα Ε’-ΣΤ’: Σχηματισμός ρημάτων -άγω. Σύνθεση και παραγωγή (Εκπαιδευτικός: Λαμπρινή Κουτσοκέρα)

Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου 2020

Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: «Μάντεψε πόσο σ’ αγαπώ» (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου / Ιωάννα Καμπούρη)
Αγγλικά Α’-Β’: My pencil case (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)
Διαθεματικό Β’: Ανάγκες και δικαιώματα (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)
Μαθηματικά Γ’: Εισαγωγή στα κλάσματα (Εκπαιδευτικός: Αλέκα Μίχου)
Αγγλικά Γ’-Δ’: The Olympics (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)
Μουσική Γ’-ΣΤ’: Φωνή ήχος – ενεργοποίηση φωνής (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης) – 21’26
Γερμανικά Ε’-ΣΤ’: (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου)
Αγγλικά Ε’-ΣΤ’: Around Greece (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)

Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου 2020

Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: «Μάντεψε πόσο σ’ αγαπώ» (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου / Ιωάννα Καμπούρη)
Αγγλικά Α’-Β’: My pencil case (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)
Διαθεματικό Β’: Ανάγκες και δικαιώματα (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)
Μαθηματικά Γ’: Εισαγωγή στα κλάσματα (Εκπαιδευτικός: Αλέκα Μίχου)
Αγγλικά Γ’-Δ’: The Olympics (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)
Μουσική Γ’-ΣΤ’: Φωνή ήχος – ενεργοποίηση φωνής (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης) – 21’26
Γερμανικά Ε’-ΣΤ’: (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου)
Αγγλικά Ε’-ΣΤ’: Around Greece (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)

Top
 
Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων