Μαθήματα από την τηλεόραση. Πρόγραμμα από 7/12 έως 11/12.

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Διάφορα, Εξ αποστάσεως | , στις 06-12-2020

Πρόγραμμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ από τη Δευτέρα 7 Δεκεμβρίου έως την Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου 2020 (τάξεις Α΄,Β΄,Γ΄,Δ΄,Ε΄& ΣΤ΄). Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX.

Έναρξη ώρα 09.00΄στην ΕΡΤ2.

Δευτέρα 7 Δεκεμβρίου 2020

09:00 Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: “Το πουλόβερ” (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου – Αφροδίτη Τζεβελέκου) – 08’10
09:09 Γλώσσα Α’: Επανάληψη της ενότητας “Η παρέα” (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζόγιαννη) – 33′
09:42 Μελέτη Περιβάλλοντος Β’: Ζώα: Εμείς και τα ζώα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Μπόραντα) – 25’42
10:08 Γλώσσα Γ’: Ενεργητική και Παθητική Φωνή Ενεστώτα (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 23’26
10:32 Αγγλικά Γ’-Δ’: At home (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry) – 16’58
10:49 Μαθηματικά Ε’: Κλάσματα μεγαλύτερα της ακέραιης μονάδας (Εκπαιδευτικός: Λεωνίδας Μπανάκος) – 19’30
11:09 Γλώσσα Ε’-ΣΤ’: Σχηματισμός ρημάτων -βάλλω. Σύνθεση και παραγωγή (Εκπαιδευτικός: Λαμπρινή Κουτσοκέρα) – 16’40
11:26 Γερμανικά Ε’-ΣΤ’: Καλημέρα (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου) – 28’20

Τρίτη 8 Δεκεμβρίου 2020

Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: “Οι καλοί και οι κακοί πειρατές” (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου / Αφροδίτη Τζεβελέκου)
Γλώσσα Α’: Καμήλα και μήλα (Η) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)
Αγγλικά Α’-Β’: My English (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)
Γλώσσα Γ’: Οι μικροί ταξιδιώτες ανεβαίνουν στο βουνό (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Ρουσσοπούλου)
Γλώσσα Δ’: Στον δρόμο με τον Σωτήρη (Εκπαιδευτικός: Βασιλεία Μπάδα)
Μαθηματικά Ε’: Ισοδυναμία κλασμάτων – απλοποίηση κλασμάτων (Εκπαιδευτικός: Λεωνίδας Μπανάκος)
Γερμανικά Ε’-ΣΤ’ (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου)
Ιστορία ΣΤ’: Τα κυριότερα επαναστατικά κινήματα (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Πασιόπουλος)

Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου 2020

Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: “Μια κάμπια πολύ πεινασμένη” (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου / Αφροδίτη Τζεβελέκου)
Θεατρική αγωγή Α’- Δ’: Ο ρόλος στο παράθυρο (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Τριανταφυλλοπούλου)
Μελέτη Περιβάλλοντος Β’: Τα ζώα και το περιβάλλον τους (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Μπόραντα)
Μελέτη Περιβάλλοντος Γ’: Σήματα οδικής κυκλοφορίας (Εκπαιδευτικός: Ευηάννα Πακτσεβάνογλου)
Μαθηματικά Γ’: Προσθέσεις και αφαιρέσεις τριψήφιων αριθμών (Εκπαιδευτικός: Βασιλεία Μπάδα)
Ευέλικτη ζώνη Δ’-ΣΤ’: Κινηματογραφικό Εργαστήρι (Εκπαιδευτικός: Γιάννα Δεληγιάννη) – 24’02
Αγγλικά Ε’-ΣΤ’: A different country (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)
Γλώσσα Ε’-ΣΤ’: Σχηματισμός ρημάτων -άγω. Σύνθεση και παραγωγή (Εκπαιδευτικός: Λαμπρινή Κουτσοκέρα)

Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου 2020

Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: “Μάντεψε πόσο σ’ αγαπώ” (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου / Ιωάννα Καμπούρη)
Αγγλικά Α’-Β’: My pencil case (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)
Διαθεματικό Β’: Ανάγκες και δικαιώματα (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)
Μαθηματικά Γ’: Εισαγωγή στα κλάσματα (Εκπαιδευτικός: Αλέκα Μίχου)
Αγγλικά Γ’-Δ’: The Olympics (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)
Μουσική Γ’-ΣΤ’: Φωνή ήχος – ενεργοποίηση φωνής (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης) – 21’26
Γερμανικά Ε’-ΣΤ’: (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου)
Αγγλικά Ε’-ΣΤ’: Around Greece (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)

Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου 2020

Αγγλικά Α’-Β’: My pencil case (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)
Διαθεματικό Β’: Ανάγκες και δικαιώματα (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)
Μαθηματικά Γ’: Εισαγωγή στα κλάσματα (Εκπαιδευτικός: Αλέκα Μίχου)
Αγγλικά Γ’-Δ’: The Olympics (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)
Γερμανικά Ε’-ΣΤ’: (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου)
Αγγλικά Ε’-ΣΤ’: Around Greece (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)

Αναστολή λειτουργίας των σχολικών δομών έως τη Δευτέρα 14/12/2020

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Εκπαιδευτικοί, Εξ αποστάσεως, Νομοθεσία | , στις 06-12-2020

Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 5350/Β/5-12-2020 η Κοινή Υπουργική Απόφαση Αριθμ. Δ1α/ΓΠ.οικ.: 78363 “Έκτακτα μέτρα προστασίας της δημόσιας υγείας από τον κίνδυνο περαιτέρω διασποράς του κορωνοϊού CGVID – 19 στο σύνολο της Επικράτειας για το διάστημα από τη Δευτέρα 7 Δεκεμβρίου 2020 και ώρα 6:00 έως και τη Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου 2020 και ώρα 6:00”, όπου προβλέπεται:

•Αναστολή της δια ζώσης εκπαιδευτικής λειτουργίας των σχολικών μονάδων πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, συμπεριλαμβανομένων των νηπιαγωγείων, των δημοτικών σχολείων, των ολοήμερων σχολείων, των γυμνασίων και λυκείων, των απογευματινών δραστηριοτήτων καθώς και των πάσης φύσεως εκπαιδευτικών δομών του παρόντος σημείου (συμπεριλαμβανομένων και των φροντιστηρίων, κέντρων ξένων γλωσσών, φορέων παροχής εκπαίδευσης και πιστοποίησης δεξιοτήτων, ξενόγλωσσων ινστιτούτων εκπαίδευσης και πάσης φύσεως συναφών δομών).

•Διενέργεια σύγχρονης εξ αποστάσεως διδασκαλίας κατ’ εφαρμογή της υπό στοιχεία 120126/ΓΔ4/12.9.2020 (Β’ 3882) κοινής απόφασης της Υπουργού και της Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, όπως έχει τροποποιηθεί με τις υπό στοιχεία 131451/ΓΔ4/30.9.2020 (Β’ 4264) και 155689/ΓΔ4/14.11.2020 (Β’ 5044) όμοιες αποφάσεις.

Συνεπώς, συνεχίζουμε την σύγχρονη και ασύγχρονη εξ αποστάσεως και την επόμενη εβδομάδα.

Ολόκληρη η ΚΥΑ εδώ → ΦΕΚ-5350_5-12-2020-ΕΚΤΑΚΤΑ-ΜΕΤΡΑ-ΚΑΤΑ-ΤΟΥ-ΚΟΡΟΝΩΪΟΥ-OVID-19.pdf