Ενημέρωση για την υγιεινή διατροφή στην Δ΄τάξη 17/01/2024

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Δράσεις, Εκπαιδευτικά προγράμματα, Εργαστήρια Δεξιοτήτων | , στις 17-02-2024

εικόνα Viber 2024 01 17 19 32 29 963 2Στα πλαίσια του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων και συγκεκριμένα της θεματικής ενότητας της Διατροφής, προσκαλέσαμε την διαιτολόγο- διατροφολόγο κα Τζούλια Παπαλιά για να ενημερωθούμε και να επιλύσουμε τις απορίες μας σχετικά με την υγιεινή διατροφή.

Μετά την αποδοχή της πρόσκλησης, την Τετάρτη 17 Ιανουαρίου 2024, επισκέφτηκε την τάξη μας η κα Παπαλιά. Η ενημέρωση έγινε στο περιβάλλον της σχολικής αίθουσας, διήρκησε δύο διδακτικές ώρες και περιελάμβανε παρουσίαση μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή και διαδραστικών δραστηριοτήτων, με στόχο την απόκτηση γνώσεων σε θέματα διατροφής. Αφιερώθηκε χρόνος στην επίλυση των αποριών και στην απάντηση ερωτήσεών μας με σκοπό την εφαρμογή της υγιεινής διατροφής στην καθημερινή ζωή.

Στο τέλος ως κίνηση ευχαρίστησης της χαρίσαμε ζωγραφιές σχετικές με την υγιεινή διατροφή. Από την μεριά της μας έκανε δώρο σακουλάκια με υγιεινά μπισκότα.

Ευχαριστούμε πολύ την κα Παπαλιά για την αποδοχή της πρόσκλησης και για τον χρόνο που διέθεσε για ν’ αποκτήσουμε γνώσεις σημαντικές για τη διατροφή μας!

Ευχές και αγάπη για τους/τις μαθητές/μαθήτριες του 34ου Δ.Σ. Αθηνών

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Γιορτές, Διάφορα, Δράσεις, Πολιτιστικές | , στις 15-02-2024

1234Συνεχίζοντας την πολύ ωραία επικοινωνία μας με τους/τις μαθητές/μαθήτριες του 34ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών δημιουργήσαμε ζωγραφιές, ευχετήριες κάρτες και γράψαμε ευχές στην αγγλική και ελληνική γλώσσα και τα στείλαμε με την αγάπη μας και την προσδοκία ότι όλες οι ευχές μας για ένα καλύτερο έτος σ’ έναν καλύτερο κόσμο θα πραγματοποιηθούν.

Ο κ. Κωνσταντίνος Βούλγαρης, εκπαιδευτικός αγγλικής γλώσσας που είχε την αρχική ιδέα και μας έδωσε το έναυσμα της επαφής αυτής, ανάρτησε στο blog του το γεγονός.

Οι φίλες και οι φίλοι μας από την πανέμορφη Ορεστιάδα μας έστειλαν τις ευχές τους για καλή χρονιά.
Τους ευχαριστούμε θερμά!

Όπως μας γράφει ο Οδυσσέας, η πόλη ιδρύθηκε το 1923.
It’s the newest town in Greece.

Η ανάρτηση εδώ → Από το 4ο Δημοτικό Σχολείο Ορεστιάδας

Διαχείριση κρούσματος διεισδυτικής στρεπτοκοκκικής λοίμωξης A (iGAS) στο σχολικό περιβάλλον

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Γονείς, Διάφορα, Εκπαιδευτικοί | , στις 06-02-2024

Κατευθυντήριες οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) αναφορικά με τα προληπτικά μέτρα σε περίπτωση εμφάνισης κρούσματος διεισδυτικής στρεπτοκοκκικής λοίμωξης ομάδας Α (iGAS) στο σχολικό περιβάλλον.

Στρεπτόκοκκος-iGAS διαχείριση στο σχολείο.pdf

Βασιλοπιτάκια από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για το σχολείο 8/1/2024

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Γονείς, Διάφορα, Εκδηλώσεις, Εκπαιδευτικοί, Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων | , στις 24-01-2024

Βασιλοπιτάκια 2024Τη Δευτέρα 8 Ιανουαρίου 2024 ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων είχε την πρωτοβουλία να προσφέρει ένα βασιλοπιτάκι σε κάθε μαθητή με ένα φλουρί σε κάθε τμήμα. Ο μαθητής από κάθε τμήμα που έτυχε το φλουρί πήρε ένα λογοτεχνικό βιβλίο ως δώρο!

Οι τυχεροί μαθητές ήταν η Ραφαηλία της Α, η Στυλιανή της Β, ο Σαήν της Γ, ο Μεμέτ της Δ, η Ιωάννα Π. της Ε και η Δήμητρα της ΣΤ.

Τα παιδιά χάρηκαν όλη τη διαδικασία και αντάλλαξαν ευχές για τον καινούργιο χρόνο.

Μεταφέρθηκαν οι ευχές της Προέδρου του Συλλόγου κας Νοταρά Φανής και των μελών του Διοικητικού Συμβουλίου για υγεία, προσωπική ευτυχία και προκοπή και για το Σχολείο επιτυχίες με ασφάλεια και ηρεμία.

Τυχερή των εκπαιδευτικών του 4ου Δημοτικού και του υπόλοιπου προσωπικού ήταν η κα Πασχαλίδου Χρυσοβαλάντου, δασκάλα της παράλληλης στήριξης και έλαβε ένα όμορφο ημερολόγιο!

Καλή χρονιά σε όλους!

Αναστολή λειτουργίας του σχολείου αύριο 10/01/2024

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 09-01-2024

ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ – ΔΗΜΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ
❄️ Ενημερώνουμε τους δημότες μας ότι λόγω των τρεχουσών καιρικών συνθηκών και του παγετού, όλες οι σχολικές δομές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης καθώς και οι βρεφονηπιακοί σταθμοί του Δήμου Ορεστιάδας, θα παραμείνουν κλειστές την Τετάρτη 10 Ιανουαρίου 2024.
Για οποιαδήποτε αλλαγή θα ενημερωθείτε με νεότερη ανακοίνωση.

Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση 22/12/2023

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Γιορτές, Γονείς, Εκδηλώσεις, Πολιτιστικές | , στις 29-12-2023

DSCN8383 1Την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2023 τελευταία ημέρα μαθημάτων πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων γιορτάσαμε όλοι μαζί, μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς την έλευση του Θεανθρώπου, με μια πολύ όμορφη εκδήλωση που είχαμε ετοιμάσει οι μικροί μαθητές των Α΄και Β΄τάξεων, εισάγοντάς μας στο πνεύμα των εορτών με τρόπο που μόνο τα παιδιά ξέρουμε!

Με την καθοδήγηση των δασκάλων μας κας Μελά Μαρίας και κας Παντελίδη Χρυσόστομου και τη συνδρομή των εκπ/κών θεατρικής αγωγής κας Δαδάρου Κων/νας, μουσικής κ. Αναγνωστόπουλλου Θωμά και του κ. Κιηγμά Ανδρέα, που μερίμνησε για τον εξοπλισμό του ήχου, γεμίσαμε την αίθουσα με αστεράκια, ξωτικά,  χιονούλες, τραγουδήσαμε, χορέψαμε και δώσαμε ευχές σε όλους!

Οι γονείς, οι συγγενείς, οι συμμαθητές μας και όλος ο κόσμος που ήρθε να γιορτάσει μαζί μας χειροκρότησε θερμά!

Και του χρόνου!

Καλές γιορτές!