Νέα ενημέρωση για 18/12. Μαθήματα από την τηλεόραση. Πρόγραμμα από 14/12 έως 18/12.

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Διάφορα, Εξ αποστάσεως | , στις 12-12-2020

Πρόγραμμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ από τη Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου έως την Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2020 (τάξεις Α΄,Β΄,Γ΄,Δ΄,Ε΄& ΣΤ΄). Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX.

Έναρξη ώρα 09.00΄στην ΕΡΤ2.

Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου 2020

09:00 Γλώσσα Α’: Γάτα και παπαγάλος (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη) – 25’08
09:25 Φυσική αγωγή Α’-Β’: Χόρεψε μαζί μας (Εκπαιδευτικοί: Χρύσα Νάκη-Κωνσταντίνα Καψουροπούλου) – 22’39
09:47 Μαθηματικά Γ’: Ισοδύναμα κλάσματα (Εκπαιδευτικός: Αλέκα Μίχου)-21’01
10:08 Φυσική Αγωγή Γ’-ΣΤ’: Γυμναστική…επί κοντώ (Εκπαιδευτικός: Παναγιώτα Χατζηεμμανουήλ) – 22’28
10:31 Θεατρική Αγωγή Δ’-ΣΤ’: Εξερευνώντας δημιουργικά την ιστορία μας – Η Κατοχή (Θεατρολόγος: Ισμήνη Σακελλαροπούλου) – 09’22
10:41 Φυσική Ε’: Το ταξίδι της τροφής (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Πιπερίδου) – 27’01
11:08 Φυσική αγωγή Ε’- ΣΤ’: Ξε-σηκώνομαι με ρυθμό (Εκπαιδευτικός: Παναγιώτα Χατζηεμμανουήλ) – 24’23
11:33 Μαθηματικά ΣΤ’: Παραγοντοποίηση φυσικών αριθμών (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου) – 23’12

Η σελίδα θα ενημερωθεί με τις υπόλοιπες ημέρες, μόλις ανακοινωθεί το πρόγραμμα από την ΕΡΤ2.

Τρίτη 15 Δεκεμβρίου 2020

09:00 Γλώσσα Α’: Ένα λεμόνι με φτερά (Λ) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη) – 31’34
09:32 Μαθηματικά Β’: Υπολογίζω με πολλούς τρόπους μέχρι το 100. Εισαγωγή στην προπαίδεια (Εκπαιδευτικός: Βασιλεία Μπάδα) – 26’36
09:59 Φυσική Αγωγή Α’-Δ’: Μπαλονοπροκλήσεις (Εκπαιδευτικοί: Χρύσα Νάκη – Παναγιώτα Χατζηεμμανουήλ) – 22’56
10:22 Γλώσσα Β’: Που λες είδα… (Εκπαιδευτικός: Ευηάννα Πακτσεβάνογλου) – 22’30
10:45 Μουσική Γ’-Δ’: Δυνατά-Σιγά (Εκπαιδευτικός: Γεώργιος Σιτώτης) – 19’20
11:05 Θεατρική Αγωγή Δ’-ΣΤ’: Εξερευνώντας δημιουργικά την ιστορία μας – Η Επανάσταση του 1821 (Θεατρολόγος: Ισμήνη Σακελλαροπούλου) – 13’18
11:19 Γλώσσα Ε’: Οι φίλοι τραγουδάνε – Οι φίλοι γιορτάζουν (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου) – 27’07
11:46 Μαθηματικά ΣΤ’: Πολλαπλάσια ενός αριθμού – Ε.Κ.Π. (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου) – 26’15

Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου 2020

09:00 Γλώσσα Α’: Χάσαμε τη γάτα (Χ) (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου) – 26’06
09:26 Φυσική Αγωγή Α’-ΣΤ’: Γυμναστική για όλους (Εκπαιδευτικοί: Χρύσα Νάκη, Κωνσταντίνα Καψουροπούλου, Παναγιώτα Χατζηεμμανουήλ) – 19’18
09:46 Μαθηματικά Β’: Γνωρίζω τα αριθμητικά μοτίβα. Εισαγωγή στην προπαίδεια (Εκπαιδευτικός: Βασιλεία Μπάδα) – 18’34
10:05 Μαθηματικά Γ’: Επανάληψη στα κλάσματα (Εκπαιδευτικός: Αλέκα Μίχου) – 21’29
10:27 Μουσική Γ’-ΣΤ’: Κατασκευή πνευστών μουσικών οργάνων (Εκπαιδευτικός: Γεώργιος Σιτώτης) – 20’44
10:48 Γλώσσα Δ’: Ρόδα είναι και γυρίζει (Εκπαιδευτικός: Ελισάβετ Βιτζηλαίου) – 26’24
11:15 Μαθηματικά Ε’: Σύγκριση και διάταξη κλασμάτων (Εκπαιδευτικός: Λεωνίδας Μπανάκος) – 27’07
11:32 Γλώσσα ΣΤ’: Αιολική γη (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη) – 27’40

Πέμπτη 17 Δεκεμβρίου 2020

09:00 Μαθηματικά Α’: Αθροίσματα μέχρι το 10 (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Τζαβέλλα) – 22’33
09:23 Γλώσσα Α’- Β’: Κείμενα και ποιήματα για τα Χριστούγεννα (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Πιπερίδου) – 27’08
09:50 Θεατρική Αγωγή Α’-ΣΤ’: Ένα χριστουγεννιάτικο παραμύθι για όλους! (Θεατρολόγος: Ισμήνη Σακελλαροπούλου) – 18’35
10:09 Μελέτη Περιβάλλοντος Β’: Φυτά (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) – 20’19
10:30 Ιστορία Γ’: Ο Θησέας επιστρέφει στην Αθήνα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα) – 17’52
10:48 Μαθηματικά Δ’: Γνωρίζω καλύτερα τους δεκαδικούς αριθμούς (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Παινέση) – 15’54
11:04 Μαθηματικά Ε’: Πρόσθεση και αφαίρεση κλασμάτων (Εκπαιδευτικός: Λεωνίδας Μπανάκος) – 31′
11:35 Γαλλικά Ε’-ΣΤ’: C’est Noël: Faisons la fête! Première partie – μέρος 1ο (Εκπαιδευτικοί: Ελισάβετ Κρίπα – Ζαφειρία Πλαταρά) – 22’49

Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2020

09:00 Μαθηματικά Α’: Οι τακτικοί αριθμοί – Τα διπλά αθροίσματα (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Τζαβέλλα) – 24’44
09:25 Γλώσσα Β’: Πω πω! Κόσμος που περνά! (Εκπαιδευτικός: Ευηάννα Πακτσεβάνογλου) – 25’40
09:51 Μελέτη Περιβάλλοντος Γ’: Κατηγορίες φυτών (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) – 18’50
10:10 Γλώσσα Γ’- Δ’: Κείμενα και ποιήματα για τα Χριστούγεννα (Εκπαιδευτικός: Ελισάβετ Βιτζηλαίου) – 27’53
10:38 Μαθηματικά Δ’: Διαχειρίζομαι δεκαδικούς αριθμούς (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Παινέση) – 20’45
10:59 Ιστορία Ε’: Οι Δήμοι αναστατώνουν την πρωτεύουσα με την «Στάση του Νίκα» (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα) – 18’05
11:18 Γλώσσα Ε’-ΣΤ’: Κείμενα και ποιήματα για τα Χριστούγεννα (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη)- 22’42
11:41 Γαλλικά Ε’-ΣΤ’: C’est Noël: Faisons la fête! Première partie – μέρος 2ο (Εκπαιδευτικοί: Ελισάβετ Κρίπα / Ζαφειρία Πλαταρά) – 18’58

Αφήστε μια απάντηση

Top
 
Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων